Mogą twórczo spędzać czas
Z otwarcia świetlicy w budynku OSP cieszą się dzieci i dorośli.
Już w pierwszy dzień pracy, nowo otwarta świetlica profilaktyczno–integracyjna została oblężona przez dzieci i młodzież. Świetlica to wspólna zasługa wielu ludzi dobrej woli.
Łuków Śląski. 6 września br. punktualnie o godz. 17.00 po raz pierwszy w Łukowie Śląskim odbyły się zajęcia w nowej świetlicy profilaktyczno–integracyjnej. Na kilka minut przed zajęciami na miejscu była już spora grupa dzieci i młodzieży chętna do wspólnego spędzania czasu. Po wzajemnym zapoznaniu się dzieci pod kierunkiem wychowawczyni Kamili Rutkowskiej omówiły zasady bezpiecznego udziału w zajęciach świetlicowych, by zaraz potem podzielić się wrażeniami z wakacji. Pierwsze obrazki jeszcze bardziej uczyniły świetlice kolorową i pogodną. Na zakończenie pierwszych zajęć uczestnicy przystąpili do wspólnego konstruowania ”Kontraktu”, czyli umowy w sprawie zasad uczestnictwa w zajęciach, sposobu zachowania się, oczekiwań oraz innych praw i obowiązków, których należy wspólnie przestrzegać.
Filie w każdym sołectwie
W gminie Gaszowice za główną świetlicę profilaktyczno–integracyjną w Gaszowicach oraz jej filie w pozostałych sołectwach odpowiedzialna jest gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych. – Dążenia do powstania tej świetlicy były już od dawna, jednak były oddalane ze względu na szczupłe środki finansowe. Wsparcie lokalnych środowisk i duże zainteresowanie dzieci sprawiło, że napisaliśmy projekty, które gmina złożyła do urzędu marszałkowskiego. Jeden projekt był na stworzenie świetlicy, a drugi na wzmacnianie działań wszystkich świetlic w gminie. Okazało się, że oba w 100 procentach przeszły i ku naszemu zadowoleniu, 6 września ostatnia wieś w gminie, która nie miała świetlicy, może już z niej korzystać – mówi Adam Wawoczny, przewodniczący GKRPA.
Pomagali wszyscy
– Już po godzinie zajęć, dzieci było kilkanaście. Miejmy nadzieję, że ta liczba będzie ciągle wzrastała. Muszę wspomnieć, że te działania, które miały doprowadzić do powstania świetlicy rozpoczął były radny z Łukowa, pan Adam Grzelec. Niejednokrotnie wypowiadał się, że byłaby potrzeba powstania takiej świetlicy, choć wtedy nie było odpowiednich warunków. Sprawę do końca doprowadziła obecna radna Barbara Watoła, przy ogromnym wsparciu wielu osób i lokalnych organizacji jak np. KGW, z którym świetlica dzieli pomieszczenia oraz LKS i OSP, która jest zarządcą budynku – dodaje przewodniczący GKRPA. Wspólnymi siłami udało się zrealizować prace niezbędne do prawidłowego funkcjonowania placówki. Łazienka została wydzielona z pomieszczeń LKS–u, którego działacze pomogli w pracach. W najbliższych planach jest jeszcze kafelkowanie korytarza i malowanie kraty przy drzwiach. – To już tylko kosmetyka – zapewnia Adam Wawoczny.
Zadanie wykonane
Na otwarciu świetlicy była również obecna wspomniana wcześniej radna Barbara Watoła, która nie kryła radości z liczby dzieci, które przyszły na zajęcia. – Bardzo się cieszę, że udało się w końcu doprowadzić do otwarcia tej placówki. Wreszcie dzieci z Łukowa będą mogły czynnie spędzać swój wolny czas i mam nadzieję, że będzie ich przybywać coraz więcej. Otwarcie świetlicy było jednym z moich głównych celów, które planowałam zrealizować, startując w wyborach do rady gminy. Ogromne podziękowania należą się tym wszystkim osobom, bez których to przedsięwzięcie nie byłoby możliwe. Podziękować chciałabym wójtowi gminy Andrzejowi Kowalczykowi, przewodniczącemu GKRPA Adamowi Wawocznemu, sołtysowi Witoldowi Czernemu oraz paniom z KGW, strażakom oraz klubowi sportowemu. Dziękuję w imieniu swoim i dzieci, które będą ze świetlicy korzystać – podkreśla wzruszona Barbara Watoła.
Wolontariusze poszukiwani
Warto wspomnieć, że świetlica w Łukowie znajduje się na bardzo bezpiecznym terenie z zapleczem sportowym w postaci ośrodka sportu i rekreacji. Dzieci w czasie zajęć będą korzystać z atrakcji sportowych i nie tylko. Świetlica będzie czynna w każdy wtorek i czwartek od 17.00 do 19.00 oraz w soboty od 9.00 do 12.30. Zajęcia oczywiście są bezpłatne, a skorzystać z nich mogą dzieci od 6 do 17 lat. Poszukiwani są także wolontariusze, którzy chcieliby pomóc w pracy z dziećmi. Pierwszą wolontariuszką jest Kasia, uczennica gimnazjum w Piecach, która zaangażowała się w pracę z dziećmi. Każdy wolontariusz otrzyma oświadczenie o nieodpłatnej pracy, które w przypadku uczniów, jest ważnym dokumentem podwyższającym ocenę z zachowania.
Szymon Kamczyk
Najnowsze komentarze