Muzyka organowa i kameralna dotrze na dzielnice
Przez cały wrzesień w kościołach na terenie Rybnika będzie można posłuchać wirtuozów gry organowej z całej Europy.
Podczas tegorocznych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej będzie można posłuchać muzyki organowej w wykonaniu Pascale von Coppenolle, Marka Vrabela, a także zespołu muzyki dawnej Haagsche Holfmuzieck z Holandii.
Dni Muzyki Organowej i Kameralnej na stałe wpisały się już w harmonogram kulturalnych imprez Rybnika. – Idea festiwalu narodziła się w 1985 roku, kiedy swój jubileusz obchodziła ówczesna filharmonia ROW z inicjatywy Bolesława Motyki, jej ówczesnego dyrektora. Pomysł był taki, aby przybliżyć muzykę klasyczną ludziom, prezentując ją w kościołach – mówi Elżbieta Włosek-Żurawiecka, profesor Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku i wieloletnia organizatorka festiwalu.
Wczoraj i dziś
Na pierwszym koncercie w 1985 roku można było usłyszeć najwybitniejszych polskich organistów z profesorem Henrykiem Klają, który był współorganizatorem festiwalu, na czele. – W bazylice św. Antoniego zagrali wtedy Henryk Klaja, Feliks Rączkowski, Julian Gembalski, Józef Serafin i Joachim Grubich – wspomina Elżbieta Włosek-Żurawiecka – Z biegiem lat festiwal zaczął się rozszerzać, pojawiało się coraz więcej wykonawców, również zagranicznych. Rozszerzały się również miejsca, w których odbywały się koncerty. Zresztą już w 86. roku koncerty odbywały się również w Raciborzu. Początkowo był to jeden festiwal, obecnie są to już dwa niezależne festiwale. Cały czas jednak współpracujemy, wielu organistów występuje w Rybniku i w Raciborzu, dzięki czemu udaje się trochę zaoszczędzić, rozdzielając np. koszty podróży – opowiada Elżbieta Włosek-Żurawiecka.
Muzyka na długie jesienne wieczory
– Festiwal miał swoje lata chude i lata tłuste. To nie jest muzyka masowa, ale też nie elitarna. Do kościoła może przyjść każdy, wstęp na koncerty jest bezpłatny, nie obowiązuje jakiś wieczorowy strój. Ludzie mogą zostać po mszy i sprawdzić, czy im się to podoba. Oczywiście, na koncerty przychodzą stali słuchacze, melomani rybniccy, którzy bywają na koncertach symfonicznych. Ale wielu ludzi, i młodszych i starszych, zostaje też po prostu po mszy, żeby zobaczyć i posłuchać – mówi Elżbieta Włosek-Żurawiecka – Wrzesień to dobra pora na taki festiwal. Po lecie ludzie są spragnieni wydarzeń kulturalnych, a wieczory są długie i jeszcze nie takie zimne, więc aż chce się wyjść z domu – dodaje.
Zagrają organy w dzielnicach
Od czterech lat koncerty nie odbywają się w bazylice św. Antoniego ze względu na remont świątyni. Muzyki organowej można będzie natomiast posłuchać w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w centrum Rybnika, ale też w dzielnicach naszego miasta, w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach, kościele św. Barbary w Boguszowicach i kościele pod wezwaniem św. Brata Alberta w Rybniku–Kamieniu. – Chcieliśmy, żeby koncerty odbywały się również w dzielnicach Rybnika, żeby każdy miał okazję zapoznać się z tą muzyką. Zresztą to kościoły, w których jesteśmy zawsze ciepło przyjmowani, nawet kiedy grają tylko uczniowie naszej szkoły z solistami – mówi Elżbieta Włosek-Żurawiecka. Koncerty będą odbywać się od 6 do 27 września we wtorki, soboty i niedziele.
Beata Matuszek
Program XXVI Dni Muzyki Organowej i Kameralnej:
6.09, kościół pw. Matki Bożej Bolesnej w Rybniku, godz. 18.45
Recital Organowy, wystąpi: Pascale von Coppenolle
11.09, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach, godz. 17.45
Recital Organowy, wystąpią: Wacław Golonka (organy), Marcin Wolak (bas)
13.09, kościół pw. Matki Bożej Bolesnej w Rybniku, godz. 18.45
Recital Organowy, wystąpi: Marek Vrabel (Słowacja)
17.09, kościół pw. św. Brata Alberta w Rybniku–Kamieniu, godz. 18.30
Recital Organowy, wystąpią: Elżbieta Włosek–Żurawiecka (organy) oraz uczniowie PSM w Rybniku, Elżbieta Karolak (organy) oraz uczniowie A M w Poznaniu
20.09, kościół pw. Matki Bożej Bolesnej w Rybniku, godz. 18.45
Recital Organowy, wystąpią: Waldemar Krawiec (organy), Agata Mróz (sopran)
25.09, kościół św. Barbary w Boguszowicach, godz. 16.00
Koncert zespołów kameralnych z Państwowej Szkoły Muzycznej z Rybnika z towarzyszeniem organów pod kierunkiem Stanisława Pielczyka
27.09, kościół pw. Matki Bożej Bolesnej w Rybniku, godz. 18.45
Koncert kameralny w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Haagsche Holfmuzieck
Najnowsze komentarze