Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Ekoserwis: Z biskupem o ekologii

23.08.2011 00:00 red

Najważniejsze dziś wyzwania ekologiczne oraz możliwości zastosowania najefektywniejszych metod ochrony środowiska w instytucjach kościelnych i parafiach–to tematy poruszone podczas odbywających się 28– 30 lipca w Brennej dni formacyjnych dla księży dziekanów archidiecezji katowickiej. Uczestniczyli w nich, na zaproszenie metropolity katowickiego abp Damiana Zimonia, Bernard Błaszczyk – wiceminister środowiska oraz Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Podczas spotkania w archidiecezjalnym ośrodku rekolekcyjno–formacyjnym im. św. Jadwigi Śląskiej arcybiskup Damian Zimoń zwrócił uwagę na związek ekologii z sumieniem współczesnego człowieka oraz na coraz większą potrzebę reagowania podczas pracy duszpasterskiej na zaniedbania ludzi względem środowiska i przyrody, a także na konieczność uczenia w parafiach proekologicznych zachowań na co dzień, bo – jak powiedział – trzeba uświadamiać wciąż, że to jak będziemy żyć zależy przecież od nas samych. Wiceminister Bernard Blaszczyk mówił o dużej roli księży zaangażowanych w ochronę najbliższego środowiska. Coraz częściej właśnie wśród duszpasterzy ekolodzy znajdują sojuszników, zarówno w sprawach takich jak właściwe postępowanie ze śmieciami, walka z dzikimi wysypiskami, piętnowanie ekologicznych zaniedbań, ale również w promowaniu pozytywnych działań służących ekologicznym zachowaniom.

– Zastosowanie różnych, nowoczesnych proekologicznych rozwiązań w obiektach parafialnych jest dla mieszkańców gmin najlepszym wzorem do naśladowania w codziennym życiu. Takich przykładów, zwłaszcza w województwie śląskim, jest bardzo dużo – mówił w Brennej minister Błaszczyk. Konkretne przykłady wykorzystania możliwości dofinansowania ze środków WFOŚiGW inwestycji w obiektach kościelnych służących ochronie środowiska jak np. solary, ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła, termomodernizacje oraz działań pozwalających na renowacje zabytkowych parków czy też kreowanie świadomości proekologicznej i organizowanie wyjazdów zdrowotnych dzieci i młodzieży przedstawiła prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz. W ciągu trzech ostatnich lat ze wsparcia Funduszu na tego rodzaju działania podejmowane przez instytucje kościelne przeznaczono ponad 13 mln zł. Skorzystało już z tej okazji 80 parafii i instytucji kościelnych w województwie śląskim.

(eco)

  • Numer: 34 (250)
  • Data wydania: 23.08.11