Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Kierunek na lepszy start

16.08.2011 00:00 przy

Zakończono projekt, dzięki któremu młodzież z terenu Czerwionki – Leszczyn mogła zdobyć nowe umiejętności.

CZERWIONKA – LESZCZYNY. Projekt „Kierunek na lepszy start” przez ostatnich pięć miesięcy na terenie gminy Czerwionka – Leszczyny realizował Fundusz Lokalny „Ramża” wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Świetlicą Terapeutyczno-Środowiskową oraz leszczyńskim klubem mieszkańców „Krokus”. Wydano na niego około 48 tys. zł, a pieniądze dała Unia Europejska.  Jego efekty kilka dni temu podsumowano na specjalnej konferencji. – Naszym celem była aktywizacja i integracja młodzieży z terenu Czerwionki – Leszczyn oraz zapewnienie młodym ludziom tytułowego „Kierunku na lepszy start”. Mamy nadzieję, że uczestnicy projektu zdobyli nową wiedzę i umiejętności, które pomogą im w stawianiu pierwszych kroków na trudnym rynku pracy i starcie w dorosłe życie – podkreśliła Ewa Kluczniok, prezes Funduszu Lokalnego „Ramża”. Podczas konferencji obyły się prelekcje na temat zagadnień  lokalnego rynku pracy. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty i drobne upominki.

Nowe kompetencje i umiejętności

Projekt cieszył się wśród czerwioneckiej młodzieży dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 27 osób. – Uczestników wyłoniliśmy spośród podopiecznych świetlic na podstawie przeprowadzonych ankiet – wyjaśnia Marcin Stępniak, koordynator projektu. Jak dodaje głównym celem działań było niwelowanie braków rozwojowych oraz wyrównywanie szans osób w wieku od 15 do 25 lat, niezatrudnionych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności z powodu ubóstwa, przemocy w rodzinie lub alkoholizmu. Młodzi ludzie brali udział w różnorodnych zajęciach, dzięki którym mogli zwiększać poziom wiedzy, rozwijać zainteresowania sportowe, kulturalne i prozdrowotne, zwiększyć swoją  aktywizację społeczno–zawodową. – Odbyły się m.in. warsztaty taneczne np. break–dance czy taniec nowoczesny, treningi sztuk walki capoeira, zajęcia dydaktyczno – sportowe. Były też  warsztaty dotyczące poradnictwa i informacji zawodowej, motywacji do rozwijania swoich zdolności i zainteresowań oraz doskonalenia umiejętności uczenia się i przygotowania do wejścia na rynek pracy – wylicza Stępniak. Uczestnicy projektu wzięli również udział w integracyjnej wycieczce do Zakopanego oraz emocjonujących rozgrywkach paintballowych.

Cenna wiedza

Zajęcia były prowadzone przez doradców zawodowych i pedagogów. Młodzi ludzie biorący udział w zajęciach i warsztatach zostali więc wyposażeni w niezbędną wiedzę i umiejętności, które z pewnością pomogą im stawiać pierwsze kroki na runku pracy, przede wszystkim zaś podczas jej szukania. – Warsztaty były naprawdę fajne, nie opuściłam ani jednego spotkania. Zdobyta wiedza z pewnością mi się przyda, bo właśnie zaczęłam szukać pracy – podkreśla wartość zajęć Katarzyna Mentel. Jednym z uczestników udział w projekcie pomógł stać się bardziej odważnymi, dla innych był nauką i szansą na przyszłość. – Cieszę się, że wzięłam udział w projekcie – mówi dziewiętnastoletnia Joanna Wojtas – Szczególnie cenne były dla mnie spotkania z doradcą zawodowym. Jeszcze przez dwa lata będę się uczyć, ale wiem już jak dobrze napisać dokumenty aplikacyjne, czy jak zachowywać się podczas rozmowy o pracę.

(MS)

  • Numer: 33 (249)
  • Data wydania: 16.08.11