Niższa emerytura za brak kapitału początkowego
Wiele osób nie złożyło jeszcze wniosku w ZUS o ustalenie kapitału początkowego. Nie warto zwlekać, ponieważ ma on wpływ na wysokość naszej przyszłej emerytury.
Kapitał początkowy obliczany jest dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a które przed 1 stycznia 1999 r. opłacały składki na ubezpieczenie społeczne lub za których składki opłacali płatnicy składek przez co najmniej 6 miesięcy i 1 dzień. Kapitał początkowy jest wyliczany każdej osobie na dzień 1 stycznia 1999 r., bez względu na to, kiedy zostanie przesłany do ZUS wniosek wraz z dokumentami o jego ustalenie. Aby ustalić kapitał początkowy należy w oddziale ZUS lub w najbliższej jednostce terenowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania złożyć wypełniony wniosek o ustalenie kapitału początkowego oraz wypełniony kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych.
Problem pojawia się wtedy, gdy dany zakład już nie istnieje, a my nie mamy dokumentów potwierdzających nasze zatrudnienie. Wtedy pozostają nam archiwa państwowe i prywatne, w których może być przechowywana dokumentacja. Ważne dane znajdują się w bazie zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy. Tam znajdziemy informację, w jakich zasobach archiwalnych szukać dokumentacji. W poszukiwaniu dokumentacji ze zlikwidowanego zakładu pracy można także zwrócić się do archiwów resortowych.
W przypadku niemożliwości udowodnienia okresów zatrudnienia pisemnymi dowodami ostatnim ratunkiem pozostają zeznania świadków, jeżeli osoba zainteresowana wykaże, iż nie może przedstawić takich dowodów. Jednakże zeznaniami świadków mogą być udowodnione jedynie okresy zatrudnienia przypadające przed dniem 15.11.1991r. Zeznaniami świadków mogą być udowodnione także okresy zatrudnienia osób, których dokumenty uległy zniszczeniu na skutek powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997r.
(opr.pm)
Najnowsze komentarze