Jak wielka rodzina
Potrzeby dzielnic Rybnika i plany nowo wybranych rad
Nazwa grabownia wywodzi się od grabów, które niegdyś masowo rosły na tych terenach. Początki osady są odległe, sięgają najprawdopodobniej drugiej połowy XIII wieku, kiedy to tamtejsze ziemie zostały darowane zakonowi Cystersów przez księcia Władysława III Opolskiego.
Wieś należała do klasztoru do jego kasacji przez władze pruskie w 1810 roku. W 1847 weszła w skład Gminy Golejów. Później jeszcze kilka razy będzie zmieniała przynależność administracyjną: w 1954 roku została włączona do gromady Wielopole, w 1973 stała się częścią gminy Ochojec, a od 1977 jest dzielnicą Rybnika. – Grabownia to najpiękniejsza i najbezpieczniejsza dzielnica jaką znam, przynajmniej na północy Rybnika – zapewnia Kornelia Ibrom, przewodnicząca rady dzielnicy. – Ten spokój zawdzięczamy prawdopodobnie temu, że wioska jest nieprzejezdna i omijają nas duże problemy. Choć nie jestem rodowitą grabownianką, jestem z Grabownią związana od 1978 roku i muszę przyznać, że żyje się tu wspaniale. Naszą bolączką są chodniki i ich naprawa. Ciągle realizujemy wnioski o utwardzanie dróg do posesji. Mieszkańcy robią to systemem gospodarczym, a miasto daje płyty betonowe. Praktycznie co roku kilka wniosków jest zrealizowanych. W ubiegłej kadencji utwardzony został także parking przy remizie OSP. Odremontowaliśmy także przystanki i zmieniliśmy miejsca, gdzie się znajdowały. Chodziło o przesunięcie jednego przystanku, który znajdował się na zakręcie i było to niebezpieczne miejsce. Jeden z mieszkańców, który jest solidnym fachowcem zrobił nam scenę przy boisku, a teren przed nią utwardziliśmy frezem asfaltowym. W przyszłości chcemy, aby w tym miejscu powstał kort tenisowy – wyjaśnia Kornelia Ibrom. W tej kadencji rada również ma spore plany. – Mamy zamiar wyremontować chodnik przy ul. Poloczka i w lesie, bo jest tam już bardzo zniszczony. Chcemy także zakończyć remont budynku zaplecza przy boisku. Zależałoby nam także na remoncie nawierzchni dróg. Naszym największym marzeniem jest kanalizacja, której jeszcze nie mamy. Czekamy w tym względzie na decyzję miasta, czas pokaże – tłumaczy przewodnicząca rady. Mieszkańcy Grabowni to jedna wielka rodzina. Każdy zna każdego, a często łączą ich także więzi rodzinne. Warto wspomnieć, że rada dzielnicy co roku przygotowuje paczki świąteczne dla starszych mieszkańców oraz organizuje festyn rodzinny. Najbliższy odbędzie się już 6–7 sierpnia.
(ska)
Skład osobowy rady dzielnicy Grabownia: Kornelia Ibrom – przewodnicząca rady, Stanisław Nieszporek – wiceprzewodniczący rady, Bogdan Kotyrba – przewodniczący zarządu, Barbara Gardyjas – wiceprzewodnicząca zarządu, Dorota Neuman – członek zarządu, Marta Setla – członek zarządu, Stanisław Szulik – członek zarządu, Alfred Dudek, Teresa Dudek, Grzegorz Dzik, Stanisław Ibrom, Grażyna Kuczera, Stefan Machoczek, Piotr Morciniec, Piotr Niewelt
Najnowsze komentarze