Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Kontynuują tradycje

19.07.2011 00:00 red

Potrzeby dzielnic Rybnika i plany nowo wybranych rad.

Według legendy wieś Gotartowice miała powstać już na przełomie XIII i XIV wieku za sprawą rycerza o imieniu Gothard, który ziemię tę dostał od swego pana, księcia raciborskiego Przemysława. Ów Gothard był założycielem rodu Gotartowskich, do których osada należała aż do początków XVI wieku. 

Pisząc na temat przeszłości Gotartowic, warto wspomnieć o bogatych tradycjach patriotycznych tej miejscowości. Jej najbardziej spektakularnym przykładem była działalność braci Franciszka i Pawła Buchalików w czasie okupacji hitlerowskiej. Założyciele gotartowickiej filii Polskiej Tajnej Organizacji Powstańczej zginęli, publicznie powieszeni na terenie rodzinnej miejscowości.

Miejscowość była odrębną gminą do 1962 roku. Następnie weszła w administracyjne granice miasta Boguszowic, a od 1975 roku jest dzielnicą Rybnika. Obecnie w Gotartowicach mieszka ok. 3300 mieszkańców. Przewodnicząca nowo wybranej rady dzielnicy Mirela Szutka podkreśla, że wszystkie potrzeby dzielnicy są realizowane na bieżąco, o ile pozwala na to budżet Urzędu Miasta Rybnika. – W ubiegłym roku zalanych było wiele terenów naszej miejscowości, m.in. ul. Fabryczna, czy Buchalików.  Zostały poczynione pewne etapy modernizacji odwadniania, aby uniknąć tego typu problemów w przyszłości. Do rady dzielnicy spłynęły również głosy  mieszkańców ulicy Żorskiej, w związku z usprawnieniem odpływów kanalizacyjnych, jednak otrzymaliśmy zapewnienie, że zostaną one wykonane wraz z jej modernizacją – mówi przewodnicząca rady. W poprzedniej kadencji rady zostały zamontowane progi zwalniające w miejscach zasugerowanych przez mieszkańców, przeprowadzono także bieżące  naprawy dróg, kładki asfaltowej na ulicy Zgodnej.  – Jednak jedną z najważniejszych spraw, które  udało się wykonać jest przystanek autobusowy pomiędzy Gotartowicami, a Boguszowicami. Wnioskujemy także do UM  i  Zakładu Komunikacji o nowy  przystanek na wysokości marketu Biedronka, w kierunku na Żory – tłumaczy Mirela  Szutka. W Gotartowicach działają dwa kluby sportowe: „Walka” i „Sygnały”. Nie mając jednak własnego boiska sportowego, mają ograniczone możliwości rozwoju sportowych zamierzeń. – Myślę, że  uda się rozwiązać ten problem przy pomocy władz  miasta, z pożytkiem dla naszych, przede wszystkim, młodych mieszkańców – mówi szefowa rady. Tradycją są już festyny dzielnicowe, czy rozgrywki sportowe z okazji Dnia Dziecka. W planach  jest Dzień Seniora, czy dożynki parafialne. Barwny  korowód, stroje ludowe,  korona z kwiatów sprawiają, że to impreza godna uwagi. Na „Farskim ogrodzie” w niedzielę 11 września, odbędzie się również Festyn Dożynkowy. Co roku w organizacji pomagają nam panie z KGW oraz strażacy – podkreśla i zaprasza przewodnicząca rady dzielnicy Gotartowice.

Skład osobowy rady dzielnicy Gotartowice: Mirela Szutka – przewodnicząca rady, Kazimierz Jaśko – wiceprzewodniczący rady, Urszula Stajer – przewodnicząca zarządu dzielnicy, Danuta Torbicka – wiceprzewodnicząca zarządu, Krystyna Szweter – członek zarządu, Bolesław Buchalik, Wiesława Hulim, Łucja Hyła, Rafał Kaczmarczyk, Łukasz Kafka, Elżbieta Musioł, Szymon Musioł, Irena Pyżalska, Walenty Stajer, Janina Związek.

Oprac. Szymon Kamczyk

  • Numer: 29 (245)
  • Data wydania: 19.07.11