Ekoserwis: O odpadach na kongresie
18 maja podczas trwającego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW w Katowicach, wzięła udział w panelu poświęconym gospodarce odpadami. W trakcie dyskusji prezydentów miast i samorządowców na temat, uchwalonej przez posłów nowej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach podkreślano, że wdrażanie ustawy może w praktyce zrodzić nowe trudności.
Gminy będą miały 18 miesięcy, licząc od stycznia 2012 r., na wprowadzenie wymaganych rozwiązań. Istnieje spore ryzyko, iż nie wszystkie samorządy zdążą z realizacją postanowień ustawy, mówili przedstawiciele samorządów m.in. z Poznania, Krakowa i z Żywca.
Nowe przepisy oprócz uprawnień związanych z przekazaniem odpadów na własność gminom, stwarzają także nowe wyzwania w zakresie budowania świadomości ekologicznej mieszkańców. Dotyczy to zarówno uzyskania akceptacji społecznej dla opłat pobieranych przez samorządy jak i koniecznych inwestycji takich jak np. spalarnie śmieci. – Zagrożenie brakiem porozumienia społecznego może być dotkliwe finansowo – skomentowała prezes Lenartowicz dyskusję na temat różnych dróg dochodzenia do zbudowania spalarni odpadów i emocji społecznych, jakie wciąż wywołuje w regionie ta sprawa. Prezes Lenartowicz powiedziała też, że dzięki nowej ustawie śmieciowej będziemy wreszcie wiedzieli, jakie są realne koszty wytwarzanych przez nas odpadów. To z kolei spowoduje większą odpowiedzialność władz i mieszkańców za likwidację śmieci komunalnych. Powinna zatem bardzo szybko zwiększyć się aktywność samorządów w tym zakresie. Z ponad 400 mln zł wydawanych co roku przez wojewódzki fundusz na dofinansowanie zadań proekologicznych, tylko ok. 30 mln zł przeznaczanych jest na gospodarkę odpadami. – To za mało, bo inwestycje w ekologie, to inwestycje w nasze lepsze życie, a kwestia śmieci i ich utylizacji dotyczy nas wszystkich– mówiła Lenartowicz.
(eco)
Najnowsze komentarze