środa, 12 czerwca 2024

imieniny: Janiny, Onufrego, Leona

RSS

Mali aktorzy z wielkim talentem

24.05.2011 00:00 red

Teatr w dziecięcym wydaniu przez dwa dni królował w Czerwionce – Leszczynach. Na scenie zaprezentowało się blisko 200 małych aktorów z całej Polski.   

CZERWIONKA – LESZCZYNY. Dziecięcy Festiwal Teatralny to impreza, która od siedemnastu lat na stałe gości w kalendarzu imprez kulturalnych Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce – Leszczynach. W tym roku na teatralny maraton złożyło się 13 przedstawień. Mali aktorzy uraczyli publiczność różnymi formami scenicznymi – od  teatru słowa poczynając, poprzez teatr ruchu czy tańca, na kukiełkowych popisach kończąc. Również tematyka była bardzo różnorodna. Zaprezentowano spektakle oparte na motywach bajek, współczesności, szkolnego życia oraz własnych pomysłów. – Festiwal się udał. Wszyscy jesteśmy zadowoleni. My cieszymy się, że mimo upływu lat z roku na rok zainteresowanie imprezą rośnie, a uczestników przybywa. Dzieci są zadowolone, bo otrzymały puchary, nagrody i dyplomy, a jurorzy cieszą się z wysokiego poziomu spektakli – mówi Mariola Czajkowska dyrektor czerwioneckiego MOK-u.  

Grand prix dla Jaworzna 

Poziom prezentacji był bardzo wysoki, więc jurorzy nie mieli łatwego zadania w wyborze najlepszej aktorskiej trupy. Po długich naradach główne trofeum festiwalowe powędrowało w ręce aktorów Zespołu Teatralnego Azet z Klubu Kasztan w Jaworznie, którzy urzekli jurorów przedstawieniem „Wampiór ze wsi”. Pierwsze miejsce za spektakl „Muchy łakomczuchy” przypadło Pacynkom z rybnickiego MDK-u. Drugie miejsce na teatralnym podium przedstawieniem „Szkolne życie” wywalczył sobie zespół Fuks z SP w Olsztynie, a trzecie przypadło aktorom z zespołu Pompon z GOK Sokół w Czerwonaku za spektakl „To ja, szachrajka”. Jurorzy przyznali też cztery wyróżnienia specjalne. 

Festiwalowa tradycja i atrakcje 

Tradycją czerwioneckiego festiwalu są towarzyszące imprezie warsztaty artystyczne dla dzieci i instruktorów.  – Zawsze prowadzą je specjaliści w danej dziedzinie. Podczas warsztatów uczestnicy festiwalu pogłębiają wiadomości na temat ruchu, słowa oraz nabywają wiedzę ogólnoteatralną – tłumaczy Piotr Adamczyk, jeden z organizatorów. W tym roku tematyka warsztatowa dotyczyła ruchu ciała oraz głosu. Uczestnicy mogli też w przerwach między kolejnymi spektaklami podchodzić do jurorów i zasięgać rady. Dla uczestników organizatorzy przygotowali parę atrakcji. Po własnych prezentacjach aktorzy mieli okazję m.in. zobaczyć występ zespołu pokazowego, a wieczorem (przed kolejnym dniem zmagań scenicznych) zabawić się na dyskotece. 

Wyróżnienia specjalne otrzymały zespoły: „Pantoplast” z MOPT w Dąbrowie Górniczej za znakomity pomysł wyprowadzenia spektaklu poza mury teatry („Zwierzaki”), „Chichotki” z SP 18 w Jastrzębiu – Zdroju za znakomite operowanie prawem scenicznym („Wyspa Banana”), „Teatrzyk Niewielki I” z DK i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borucinie za wdzięk sceniczny młodych wykonawców, „Scena” z ZSzO w Grzegorzowicach za twórcze doznania różnych form scenicznych („Wlazł kotek na płotek”). 

(MS)

  • Numer: 21 (237)
  • Data wydania: 24.05.11