Poniedziałek, 17 czerwca 2024

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Kosmiczny konkurs – Śladami Heweliusza

03.05.2011 00:00 red

Gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w nietypowym, kosmicznym konkursie, który odbył się tak naprawdę w dwóch powiatach, a swój finał miał 27 kwietnia w jankowickim gimnazjum. 

– To pierwsza edycja konkursu „Śladami Heweliusza”, który ma na celu przede wszystkim pokazać, że fizyka i astronomia to nie tylko wzory i obliczenia, ale także odkrywanie wszechświata – tłumaczy jeden z organizatorów przedsięwzięcia, Grzegorz Przybyła – nauczyciel w gimnazjum w Jankowicach oraz w „jedynce” w Rybniku. Patron konkursu jest oczywiście nieprzypadkowy, gdyż w tym roku przypada 400. rocznica urodzin Jana Heweliusza, wielkiego astronoma. W gimnazjum w Jankowicach spotkało się osiem dwuosobowych zespołów z powiatów rybnickiego oraz wodzisławskiego, by walczyć ze sobą w dwóch konkurencjach:  prezentacji na wybrany wcześniej temat oraz w teście, którego pytania odnosiły się do obiektów astronomicznych i postaci z tą dyscypliną związanych prezentowanych na specjalnym pokazie slajdów. – Pierwszy etap odbył się w II LO im. ks. Tischnera w Wodzisławiu tydzień temu, gdzie 11 drużyn pisało dość trudny test. Wyłoniliśmy osiem najlepszych zespołów, które dziś powalczą o laur zwycięstwa – tłumaczy organizator. Drugi etap konkursu nieprzypadkowo odbywa się w Jankowicach. Tutejsza placówka jest jednocześnie obserwatorium. – Nasz teleskop jest trzecim w Polsce urządzeniem edukacyjnym pod względem wielkości okularu. Jest też jednym z najnowocześniejszych – tłumaczy jeden z uczniów gimnazjum, Mateusz Krakowczyk, który zabrał dziennikarzy na poddasze szkoły, by zaprezentować stanowisko obserwacyjne. Sądząc po zainteresowaniu młodzieży zagadnieniami astronomii, nie będzie to pierwsza i ostatnia edycja konkursu. – Zdecydowanie zależy nam, by przybliżyć te zagadnienia młodym ludziom. To odkrywanie wszechświata jest spełnianiem marzeń, światem nauki, który jest namacalny, a nie wykładany przy tablicy w klasie – tłumaczy Grzegorz Przybyła. Podczas, gdy jury liczyło punktu i ustalało miejsca na podium, pan Grzegorz przygotował dla uczestników konkursu wykład na temat teorii względności Einsteina. – Nie martwcie się! – mówił do zebranych w sali uczniów jeszcze przed rozpoczęciem konkursu. – W całej prezentacji zamieściłem tylko jeden wzór, więc nie zasypię was matematyką. Sam Einstein mówił przecież, że jeśli nie potrafisz czegoś prosto wytłumaczyć, to znaczy, że tego nie rozumiesz. Chcę pokazać, że nawet tak, zdawać by się mogło, skomplikowana teoria ma podstawy w bardzo prostych założeniach i nie jest łamaczem umysłów – dodał.

Jury, po podliczeniu punktów z prezentacji oraz testu pierwsze miejsce przyznało Łukaszowi Czerniakowi i Mateuszowi Mazelanikowi z II LO w Rybniku. Drugie miejsce zajęli Mateusz Falkowski i Kamil Krakowiecki z II LO w Wodzisławiu. Najniższy stopień podium zajęły uczennice IV LO w Rybniku – Marta Król i Ewa Wala.

(mark)

  • Numer: 18 (234)
  • Data wydania: 03.05.11