Łatwiej o pozwolenie na broń
Nowe przepisy ułatwią otrzymanie zezwolenia.
W ubiegłym roku w samym tylko Rybniku o pozwolenie na posiadanie broni starało się około 30 osób. Teraz ta liczba osób może się zwiększyć. Wszystko dzięki zmianom w ustawie o broni, którą podpisał prezydent.
Poprzednie zmiany w przepisach dotyczących broni wprowadzono 12 lat temu. Dawały one policji bardzo szerokie pole do decydowania o tym, kto może nosić broń. Były jednak bardzo ogólne co nie podobało się między innymi środowiskom strzeleckim. Nowa ustawa wprowadza jasne kryteria, przy spełnieniu których powinno się otrzymać pozwolenie. I teraz „organ policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli okoliczności, na które powołuje się osoba ubiegająca się o pozwolenie, uzasadniają jego wydanie”. Dużą szansę na otrzymanie pozwolenia mają od niedawna także członkowie grup historycznych, którzy np. zajmują się rekonstruowaniem bitew.
Badania bez zmian
Nie zmieniły się wymagania dotyczące między innymi badań lekarskich i niekaralności. – Kandydat ubiegający się o pozwolenie na broń musi posiadać predyspozycje osobowościowe, tzn. poziom inteligencji w normie, umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach ekstremalnych i trudnych – tłumaczy Tadeusz Mikołaj Rak, uprawniony do tego typu badań psycholog z Ośrodka Psychoedukacji Homosum w Rybniku.
Dokładny wywiad w otoczeniu
Sąsiadów osoby starającej się o broń odwiedzi dzielnicowy. – Dzielnicowy korzysta z wszelkich dostępnych źródeł informacji o danej osobie, aby broni nie otrzymał człowiek, który posiadać jej nie powinien – informuje kom. Mirosław Jordan naczelnik wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. W ubiegłym roku dzielnicowi w Rybniku przeprowadzili około trzydziestu takich wywiadów. Policjanci sprawdzają dokładnie jak kandydat się zachowuje w miejscu zamieszkania, jaki tryb życia prowadzi. Obecnie zmniejszyła się liczba osób starających się o pozwolenie, głównie ze względu na znaczne koszty orzeczeń i opłat.
Najwięcej chętnych na gaz
W Wydziale Postępowań Administracyjnych KWP w Katowicach ustaliliśmy, że w całym województwie śląskim w 2010 r. wydanych zostało około: 1000 pozwoleń na broń palną bojową, 7500 na broń myśliwską, 500 na sportową i 18000 na broń gazową – wyjaśnia podinspektor Andrzej Gąska rzecznik śląskiej policji.
(acz), (ska)
Najnowsze komentarze