Srebrny Żemła w srebrnej Piwnicy
Czesław Żemła – artysta kabaretowy, autor tekstów i muzyki, rzeźbiarz, malarz oraz uśmiechnięty... kierowca autobusu 194 świętował 25-lecie swojej pracy artystycznej.
Jubileusz czerwioneckiego artysty odbył się 18 marca w „Starej Piwnicy” Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce. Bohaterką wieczoru była także sama „Stara piwnica”, która od 25 lat przyciąga artystów, miłośników kultury i sztuki.
Wyjątkowe urodziny
Do udziału w tym wyjątkowym wieczorze artysta zaprosił swojego syna Jakuba – utalentowanego dziewiętnastolatka, laureata wielu nagród w konkursach piosenki poetyckiej. Zaś mury „Starej Piwnicy” udekorowane zostały obrazami i rzeźbami jubilata. – Przeżyłem tu wiele wspaniałych chwil, poznałem mnóstwo osób. Mistrzów słowa pisanego, mistrzów piosenki i kabaretu – mówił Czesław Żemła podczas swojego benefisu. Dla czerwioneckiego artysty piosenka to najpiękniejsze i najdoskonalsze dzieło sztuki. Jak stwierdza – potrafi wzruszyć, wywołać wspomnienia, ma siłę porywającą ludzi na barykady. Podczas artystycznych urodzin Czesław Żemła podzielił się więc ze swoimi gośćmi emocjami, które towarzyszyły mu przez te 25 lat. W „Starej Piwnicy” zagościły więc utwory znane i bardzo często wykonywane na jej scenie – utwory Niemena, wiersze Leśmiana, Gałczyńskiego, Mickiewicza, Twardowskiego. A ponieważ te wyjątkowe urodziny artysta świętował w gronie znajomych, przyjaciół oraz osób związanych ze Starą Piwnicą nie zabrakło też lokalnych akcentów. Pojawiły się więc wspólnie śpiewane utwory powstałe właśnie w Czerwionce, w tym piosenka skomponowana na cześć Starej Piwnicy. Oczywiście, jak na urodziny przystało, nie zabrakło życzeń i podarunków. Artysta otrzymał m.in. .... „srebrne żemły” czyli bułki misternie opakowane w srebrną folię.
Życie w kabarecie
Czesław Żemła od ćwierć wieku bawi nie tylko mieszkańców Czerwionki – Leszczyn. Jego wszechstronne talenty znane są na całym Śląsku, w Polsce oraz za granicą jako członka kabaretu „Trzy Ofiary Drogi do Europy”. Od ponad 20 lat czworo kabareciarzy w autentycznej gwarze śląskiej przedstawia autorskie piosenki, skecze, a także monologi. Występowali na festiwalach, jarmarkach kapel podwórkowych, imprezach szczebla regionalnego oraz ogólnopolskiego. „Trzy Ofiary” mają w swoim dorobku kilkadziesiąt festiwalowych nagród, wyróżnień i nagród publiczności. Dwukrotnie wywalczyli m.in. tytuł Mistrza Humoru Śląskiego na festiwalu w Rudzie Śląskiej organizowanego przez kabaret „Rak”, zaś na festiwalu Kabaretów w Sycowie w 2000 roku czerwionecki kabaret zdobył Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Srebrna Piwnica
Artystyczne życie Czesława Zemły nierozerwalnie związane jest ze „Starą Piwnicą” Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce – Leszczynach, która również świętowała 25-lecie swojej działalności. Miejsce to powołał do życia Janusz Majewski – animator kultury, który postanowił stworzyć w niej kabaret literacki. Na scenie Starej Piwnicy gościli m.in. Kalina Jędrusik, Jerzy Trela, Ryszarda Hanin, Wojciech Mann, Krzysztof Materna oraz Henryk Talar. Ślady znakomitych gości uwidocznione są na specjalnej ścianie piwnicy, gdzie każda z cegieł zawiera ich cenne autografy.
(MS)
Najnowsze komentarze