Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Prawnik radzi

22.03.2011 00:00 red
Michał Jarmundowicz Adwokat z Kancelarii Radcy PrawnegoMichał Mocko i Partnerzy z Orzesza Masz wątpliwości, szukasz pomocy? Tylko u nas porady prawnika za darmo! Napisz na porady@nowiny.pl
Czy osoba ubezwłasnowolniona częściowo może zawrzeć umowę o pracę?
Weronika
 
Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo. Stosownie do treści art. 16 Kodeksu cywilnego osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw. Dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo ustanawia się kuratelę.
 
Zgodnie z art. 22 § 3 Kodeksu pracy osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego nawiązać stosunek pracy oraz dokonywać czynności prawnych, które dotyczą tego stosunku. Jednakże gdy stosunek pracy sprzeciwia się dobru tej osoby, przedstawiciel ustawowy za zezwoleniem sądu opiekuńczego może stosunek pracy rozwiązać. Cytowany przepis nie ogranicza więc prawa do nawiązania stosunku pracy przez osoby ograniczone w zdolności do czynności prawnych według prawa cywilnego.  Osoby ograniczone w zdolności do czynności prawnych posiadają nie tylko zdolność do zawierania umów o pracę, lecz nadto mogą dokonywać innych czynności prawnych, które dotyczą stosunku pracy nawiązanego bez zgody przedstawiciela ustawowego. Ważne są zatem czynności zmierzające do rozwiązania stosunku pracy (np. wypowiedzenie umowy o pracę dokonane samodzielnie przez osobę nieposiadającą pełnej zdolności do czynności prawnych). Jednakże jeżeli zawarty przez osobę posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych stosunek pracy narusza jej dobro, przedstawiciel ustawowy takiej osoby (kurator) może za zezwoleniem sądu opiekuńczego rozwiązać taki stosunek.
 
Dla porządku należy dodać, iż osoby ubezwłasnowolnione całkowicie nie mogą być pracownikami, ponieważ nie mają zdolności do czynności prawnych.
  • Numer: 12 (227)
  • Data wydania: 22.03.11