Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Prawnik radzi

08.03.2011 00:00 red
Michał Adamczok - prawnik z Kancelarii Radcy Prawnego Michał Mocko i Partnerzy z Orzesza Masz wątpliwości, szukasz pomocy? Tylko u nas porady prawnika za darmo! Napisz na porady@nowiny.pl
Czy  przysługuje mi z Urzędu Skarbowego zwrot kwoty ponad tysiąca zł na moją córkę , która zamieszkuje pod innym adresem u mojej mamy na stałe? Mam na utrzymaniu jeszcze jedną córkę, która mieszka razem ze mną i z moim drugim mężem. Moje i męża zarobki są w granicach 2-3 tysiące zł miesięcznie. Czy może moja mama skorzystać z ulgi z Urzędu Skarbowego ponieważ wychowuje mi córkę która ma 15 lat?
 
Ilona
 
Na podstawie art. 27 f Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z ulgi może korzystać podatnik, który w roku podatkowym, wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego – pod warunkiem, że dziecko z nim zamieszkiwało, sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą. Jeśli funkcje rodzica lub opiekuna sprawowano przez część miesiąca, po czym władza lub opieka przeszła na inna osobę, ulga przysługuje za każdy dzień wykonywania władzy, pełnienia funkcji opiekuna – w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty miesięcznej za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem. np. opiekę nad dzieckiem przekazano osobie trzeciej, rodzic został pozbawiony funkcji władzy rodzicielskiej. Inaczej jest w przypadku nabycia po raz pierwszy uprawnień do tej władzy z dniem urodzenia. Ulga przysługuje za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę. Ograniczenie władzy rodzicielskiej nie oznacza utraty uprawnień do ulgi prorodzinnej. Dopiero orzeczenie o utracie uprawnień pozbawi prawa do ulgi. Resumując z ulgi może skorzystać Pani matka, jeżeli jest opiekunem prawnym ustanowionym przez sąd rodziny lub też pełni funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą. W sytuacji, gdy Pani matka nie jest opiekunem prawnym lub rodzinną zastępczą, ulga przysługuje Pani.
  • Numer: 10 (225)
  • Data wydania: 08.03.11