Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

Zwycięstwo gospodyń

22.02.2011 00:00 red
Uczennice gimnazjum z Lysek wygrały zawody powiatowe i awansowały do dalszej fazy gimnazjady.
W Gimnazjum w Lyskach odbyły się powiatowe zawody koszykówki dziewcząt. W turnieju wzięły udział cztery drużyny: Jejkowice, Piece, Jankowice i Lyski (w ubiegłym roku rywalizowały trzy zespoły). Zgodnie z regulaminem Wojewódzkiej Gimnazjady Młodzieży Szkolnej przy czterech zespołach rozgrywki odbyły się systemem pucharowym.

Po otwarciu zawodów i przywitaniu gości odbyło się losowanie, w wyniku którego w pierwszym meczu spotkały się drużyny z Pieców i Jejkowic a w drugim zespoły z Lysek i Jankowic. Te dwa spotkania należały do gimnazjalistek z Jejkowic i Lysek, które od początku zdobyły przewagę i nie pozwoliły wydrzeć sobie zwycięstwa. Mecz o 3. miejsce pomiędzy dziewczętami z Jankowic i Pieców miał zmienny przebieg. Pierwszą kwartę czterema punktami wygrały zawodniczki z Jankowic. W ostatnich sekundach drugiej kwarty dziewczyny z Pieców zdołały przełamać obronę przeciwniczek i zakończyły pierwszą połowę dwupunktową przewagą 19:17. W następnych kwartach sukcesywnie powiększały swoją przewagę i ostatecznie wygrały 39:33.

W finale spotkały się drużyny z Jejkowic i Lysek. Te drugie po pierwszej połowie prowadziły 9:6. W trzeciej kwarcie zawodniczki z Lysek „stanęły”, co dodało skrzydeł dziewczynom z Jejkowic, które doprowadziły do remisu 10:10 na początku trzeciej kwarty. Jak się później okazało, były to ostatnie punkty zdobyte przez ten zespół. Podyktowane zmęczeniem zmiany kluczowych zawodniczek w drużynie z Jejkowic doprowadziły do załamania ataku i zdecydowanej ofensywy dziewcząt z Lysek, które dzięki wygranej czwartej kwarcie 8:1 ostatecznie zwyciężyły 25:11.

–  Najlepszą zawodniczką turnieju wybrano Dorotę Matłoch z Jankowic a najwięcej punktów zdobyła Karolina Bugdoll z Lysek. Zwycięzcy turnieju czyli dziewczęta z Gimnazjum w Lyskach, reprezentować będą powiat rybnicki na zawodach rejonowych. Organizatorem oraz fundatorem pucharu, dyplomów oraz posiłku w postaci kołaczyków i bułek był UKS „GRACZ” działający przy Gimnazjum w Lyskach. Specjalne podziękowanie dla sędziego PZKosz Janusza Kaczmarczyka, który poprowadził turniej – powiedział po zawodach Bogdan Niestrój, organizator zawodów.