Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Ciekawe zawody czyli praca metodą projektów

22.02.2011 00:00 red
Przedszkolaki poznawały tajniki pracy kucharek.
– W swojej pracy z dziećmi zawsze starałam się poszukiwać twórczych, ciekawych form i metod nauczania. Ukończyłam warsztaty „Pracujemy metodą projektów”  i zainspirowana doświadczeniem innych, podjęłam się wprowadzenia nowych rozwiązań do codziennej pracy z przedszkolakami – mówi Aleksandra Mika nauczyciel Przedszkola nr 42 w Rybniku.
 
Metoda ta sprzyja wspólnej zabawie i nauce w atmosferze serdeczności, życzliwości i zaufania. Dziecko staje się małym badaczem, kieruje się własną ciekawością poznawczą, jest aktywne. Doświadcza, odkrywa nowe zjawiska, stale wyjaśnia i interpretuje zdobyte informacje.
 
Projekt powstał z chęci przybliżenia dzieciom ciekawych i potrzebnych zawodów. – Ogólna i powierzchowna wiedza jest znana, jednak by wzbudzić u dzieci zainteresowanie i ciekawość tematem, zaproponowałam cykle zajęć z tego zakresu – tłumaczy nauczycielka.
 
Pierwsze prace kuchenne
 
Pierwszy projekt z tego cyklu, realizowany w grupie maluchów to „Kucharka”. Dzieci miały możliwość m.in. spotkania się z ekspertem czyli panią kucharką i zadania jej pytań dotyczących jej pracy, zwiedzały kuchnię przedszkolną, robiły z masy solnej ciasteczka dla lali i misia, z makaronu – korale dla lal. Oprócz tego „gotowały obiad dla lal” i przygotowały dla nich przyjęcie, brały udział w zabawach dydaktycznych. Na zakończenie projektu dzieci zdobywały odznakę „Kuchcika”, a najważniejsze wydarzenia zawarte zostały w „Księdze życia grupy”.
 
Rodzice działają
 
W projekt aktywnie włączyli się także rodzice dzieci z najmłodszej grupy „Biedronek” m.in przez dostarczenie jadalnych produktów sypkich do zabaw badawczych i zajęć plastycznych, udostępnienie książek kucharskich, przepisów oraz uszycie stroju kucharki. Projekt bardzo spodobał się dzieciom i rodzicom. Wszyscy czekają już na kolejny, z tego cyklu – „Krawcowa”, który będzie realizowany w kwietniu.
 
Aleksandra Mika, (ska)
  • Numer: 8 (224)
  • Data wydania: 22.02.11