Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Zebrania wybrały sołtysów

15.02.2011 00:00 red
Mieszkańcy tłumnie przybyli na zebrania w sołectwach.
W gminie odbyło się pięć zebrań wiejskich, w każdym sołectwie. Na spotkaniach mieszkańcy mogli zapytać wójta i radnych o interesujące ich tematy. Królowały drogi, a raczej ich ubytki.
 
Większość pytań mieszkańców dotyczyło stanu dróg, ich naprawy i ulepszania. Wielu interesowały także kwestie bezpieczeństwa na drogach, szczególnie tych najbardziej uczęszczanych. Mieszkańcy Gaszowic i Czernicy prosili o zamontowanie na drogach progów zwalniających lub innych elementów, dzięki którym kierowcy będą jeździć wolniej. – Mamy zrobione chodniki przy ulicy Wolności, ale nawet kiedy idę z dzieckiem po chodniku, po prostu się boję. Kierowcy jeżdżą tędy nawet 170 km na godzinę – stwierdził jeden z mieszkańców Czernicy. Nowo wybrany sołtys zapewnił, że zapewnienie bezpieczeństwa przy ulicy Wolności będzie jednym z najbliższych priorytetów. Podobną sytuację odnotowano w Szczerbicach, gdzie mieszkańcy starali się  o ograniczenia na Radoszowskiej.
 
Będą dopłaty?
 
Na zebraniach poruszano także tematy dotacji ekologicznych realizowanych przez gminę. Przypomnijmy, że Gaszowice w ramach programu ograniczenia niskiej emisji, dotują ekologiczne piece, instalacje solarne oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków. Aby otrzymać dotację na kolektory słoneczne, należy posiadać piec ekologiczny. Mieszkańcy pytali, czy istnieje szansa, że wnioski złożone w tym roku będą rozpatrzone. – Jeżeli nie w tym, to z początkiem 2012 roku – odpowiedział wójt.
 
Przekazali funkcje
 
Z funkcji sołtysa zrezygnowali Małgorzata Witek z Czernicy oraz Adam Grzelec z Łukowa. – Udało mi się otrzymać mandat do rady gminy, więc można dać szansę innym – mówi Małgorzata Witek. Adam Grzelec dla następcy przygotował prezent. Była to tablica z napisem SOŁTYS, którą należy umieścić w widocznym miejscu. Podziękowania od wójta oprócz byłych sołtysów, otrzymali także członkowie rad sołeckich poprzedniej kadencji, którzy przyczynili się do rozwoju wsi swoją społeczną pracą.
 
Piece - Gabriela oślizło
W wyborach samorządowych w 2010 roku ponownie została wybrana radną gminy na kolejną kadencję. Podczas ubiegłej kadencji była jednym z trzech sołtysów zasiadających w radzie gminy. „Na pewno nie będę spełniać wszystkich zachcianek mieszkańców, ale wszystie realne rzeczy, które na ten moment będą potrzebne. Będę konsekwentną. Nasza wieś jest mała, ale jestem jedynym przedstawicielem w radzie i jedynym sołtysem. Dwa w jednym. Myślę, że będę dbać o swoich mieszkańców tak jak do tej pory i cieszyć się ich chęcią do współpracy i obecnością na zebraniach.” Rada sołecka: Justyna Dobrzyńska, Leszek Nogły, Irena Podek, Jadwiga Salwiczek.
 
Łuków - ŚląskiWitold Czerny
Nowy sołtys Łukowa od kilku lat jest czynnie związany z Ochotniczą Strażą Pożarną. Zasiada w zarządzie jednostki. Jest żonaty. Mieszka zaledwie 400 metrów od strażackiej remizy, a prywatnie jest sąsiadem rybnickiego starosty. Został wybrany większością głosów. „Postaram się wprowadzić młody oddech do Łukowa, choć mam już 41 lat, ale w porównaniu z poprzednim sołtysem jestem ciut młodszy. Myślę, że będę dalej kontynuować cele i myśli poprzedniego sołtysa, bo wiadomo, że drogi trzeba zrobić, kanalizację. Trzeba tego pilnować. Tym bardziej, że mamy teraz nową panią radną, z którą dobrze się rozumiemy.” Rada sołecka: Andrzej Kostka, Jan Procek, Antoni Kolosko, Ewa Garbas.
 
Gaszowice - Czesław Kasperzec
Pełni funkcję komendanta Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Gaszowicach. Razem z żoną i synem zasiada także w zarządzie OSP Gaszowice. Został wybrany na czwartą kadencję. „Uważam, że będziemy prowadzić dobrą współpracę z gminą i mieszkańcami, tak jak układało się to dotychczas. Będziemy wspólnie rozwiązywać problemy. Mam nadzieję, że w tej kadencji uda się znowu jak najwięcej zrobić dla naszej miejscowości.” Rada sołecka: Kazimierz Bieruński, Roman Mandrysz, Róża Śmieja, Joachim Jezusek, Tadeusz Korecki, Józef Słoboda.
 
Szczerbice - Mieczysław Szymik
W ostatnich wyborach samorządowych ponownie został wybrany radnym gminy. Wśród mieszkańców sołectwa cieszy się niesłabnącym zaufaniem, co widać po wynikach wyborczych. Sołtysem został wybrany na czwartą kadencję. „Liczę, że uda się utrzymać dobre stosunki z wójtem, radnymi i mieszkańcami. Nie mam zamiaru się zmieniać. Przed nami realizacja planów inwestycyjnych. Przedszkole, szkoła, drogi, chodniki. Po kolei na wszystko przyjdzie czas.” Rada sołecka: Wiesław Biernacki, Józef Herok, Justyna Pojda, Weronika Szymik, Joachim Zieleźny, Piotr Kowalski.
 
Czernica - Janusz Milion
Powszechnie znany w gminie społecznik. Do ostatnich wyborów samorządowych pełnił mandat radnego gminy. Kilka kadencji wstecz był również przewodniczącym rady gminy. Funkcja sołtysa to dla niego nowość, ale jak sam mówi nie może usiedzieć w miejscu. Udziela się także w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich. „Przede wszystkim zależy mi na kontaktach z mieszkańcami i organizacjami działającymi na terenie sołectwa. Będziemy zbierać od nich wnioski i będziemy przekaźnikiem do wójta, bo w pojedynkę nie mamy szans. Myślę, że pomoże tutaj moja działalność w Stowarzyszeniu, bo łatwiej będzie zbierać pieniądze od mieszkańców na konkretne cele. Rada sołecka jest bardzo fajna. Ważne, że znalazł się w niej prezes straży Mirosław Soppa, bo ze strażakami nie możemy stracić kontaktu.” Rada sołecka: Czesław Lampert, Mirosław Soppa, Marek Kuszek, Katarzyna Mandrysz, Zenobia Mrozek, Danuta Paulus.
 
Szymon Kamczyk
  • Numer: 7 (223)
  • Data wydania: 15.02.11