Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Politycy w sądzie

15.02.2011 00:00 red
Rybnik dawno już nie gościł tylu znanych ludzi ze świata polityki. Na otwarciu nowego gmachu sądu pojawili się m.in.: minister sprawiedliwości, posłowie, senatorowie oraz przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości. Wszyscy chcieli zobaczyć, jak wygląda nowy sąd za 42 miliony złotych, w którym pracować będzie 132 pracowników, w tym 37 sędziów. W Rybniku będą także sądzeni najgroźniejsi przestępcy, dla których przygotowano w nowym sądzie cele.
11 lutego odbyło się uroczyste otwarcie nowego Ośrodka Zamiejscowego Sądu Okręgowego w Gliwicach z siedzibą w Rybniku. Sąd budowany był od grudnia 2007 roku, a pierwsze działania zmierzające do powstania budynku miały miejsce już w 2001 roku. Koszt budowy ośrodka wyniósł ponad 42 miliony złotych, z czego miasto zapłaciło prawie 4 i pół miliona i przekazało bezpłatnie działkę pod budowę.
 
Rzadko się zdarza, aby miasto finansowało budowę sądu. Najczęściej takie inwestycje są wykonywane z budżetu państwa, a nie miasta. – Ta sytuacja jest wyjątkowa, bo samorządy bardzo często pomagają w lokalizacji sądów, ale przekazując działki. Sytuacja w Rybniku jest ponadstandardowa – mówi Krzysztof Kwiatkowski minister sprawiedliwości. Minister podkreśla, że nowy budynek sądu w Rybniku jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. – Chcemy, aby sąd w zakresie obsługi danej sprawy i wygody wiązał się z przyjemnymi wspomnieniami interesanta. Sam pobyt w sądzie jest synonimem większych lub mniejszych problemów, ale państwo i wymiar sprawiedliwości jest od tego, aby je rozwiązywać. Zawsze jednak życzę wszystkim, aby z sądu korzystali jak najrzadziej – dodaje minister. Na uroczystym otwarciu nowego budynku zjawili się pracownicy ministerstwa sprawiedliwości, parlamentarzyści, adwokaci, sędziowie oraz pracownicy administracji. Nie mogło zabraknąć także sąsiada nowego sądu, czyli rybnickiego starosty Damiana Mrowca. Budynek poświęcił ks. dziekan Karol Matera.
 
17 lat historii
 
Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku Sądu Wojewódzkiego, obecnie Okręgowego, od czasu jego powołania  w 1994 roku zmieniał kilkakrotnie zakres rozpoznawania spraw i obszar właściwości. W związku z ukończeniem budowy nowej siedziby sądu, minister sprawiedliwości nadał ostateczny obszar właściwości obejmujący obszar sądów rejonowych w Jastrzębiu Zdroju, Raciborzu, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Żorach dla rozpoznawanych spraw cywilnych i rodzinnych w pierwszej instancji, dla spraw karnych w pierwszej i drugiej instancji, a także dla spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w pierwszej i drugiej instancji, należących do właściwości sądu okręgowego. Nowy budynek stanął na miejscu starej szkoły muzycznej. Dla podkreślenia tego faktu, gości przywitali swoją muzyką uczniowie Szkoły Muzycznej w Rybniku.
 
Warunki europejskie
 
W nowym budynku przy ul. Piłsudskiego znajduje się 148 pomieszczeń biurowych, 21 sal rozpraw oraz pomieszczenia archiwów o powierzchni 455 m kw. W nowym miejscu pracy urzędować będzie 132 pracowników, w tym 37 sędziów. – Myślę, że większa powierzchnia nie ma przełożenia na większą ilość pracy, ale na pewno na lepsze warunki pracy – tłumaczy Tomasz Pawlik rzecznik sądu okręgowego w Gliwicach. – Jeżeli ktoś wie, że aby załatwić swoją sprawę ma przyjść do nowoczesnego i lepiej wyposażonego budynku, może zrobi to z mniejszym stresem i przyjdzie – mówi.
 
Będą parkingi
 
Wraz z nowym budynkiem powstał również problem miejsc parkingowych, których już wcześniej i tak było jak na lekarstwo. Jak udało nam się dowiedzieć, miasto planuje budowę dwóch parkingów w pobliżu nowego sądu. – Podjęliśmy takie działania i będą one bardzo szybko zrealizowane. Parking będzie się znajdował w odległości zaledwie 50 metrów od nowego budynku. Powstanie 160 – 170 miejsc. W odległości 300 – 400 metrów (naprzeciw budynku ZUS) powstanie kolejny parking. W sumie będzie co najmniej 300 nowym miejsc – zapewnia prezydent Rybnika Adam Fudali.
 
Szymon Kamczyk
  • Numer: 7 (223)
  • Data wydania: 15.02.11