Sobota, 6 lipca 2024

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

Artystki promują gminę

18.01.2011 00:00 red
Malarstwo, rękodzieło oraz poezja to kunszty nieobce mieszkankom Świerklan i Jankowic.
Artystki z gminy pod przewodnictwem Elżbiety Pierchały zgarniają nagrody w prestiżowych konkursach. Sama pani kustosz ma na swoim koncie szereg wyróżnień, które są warte uwagi.
 
Elżbieta Pierchała – radna oraz kustosz Galerii Twórców Nieprofesjonalnych „Jan” w Jankowicach,  od trzech lat bierze udział w żorskich plenerach grupy Atelier Żory Ewy Rotter Płóciennikowej. Prace artystki ze Świerklan można było oglądać na wielu wystawach, także ostatniej poplenerowej w jankowickiej galerii. W 2009 r. wzięła udział w IX Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej wraz ze swoimi uczniami, którzy uczęszczają na warsztaty malarskie w galerii: Roksaną Malczyk z Jankowic oraz Mateuszem Masłowskim ze Świerklan Górnych. Emilia Michalska była twórcą nieprofesjonalnym z Pruchnej, miejscowości w  gminie Strumień w Beskidzie Śląskim. Uprawiała różne formy sztuki: poezję, malarstwo, haft, wycinanki itp. W konkursie od dwóch lat bierze również udział poetka z Jankowic Regina Sobik. W listopadzie ubiegłego roku odbył się X Jubileuszowy Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej p.t. „Tu gdzie mój dom”. Celem konkursu jest promocja sztuki w zakresie twórczości, którą zajmowała się Emilia Michalska: poezja, malarstwo, szeroko pojęte rękodzieło artystyczne, kultywowanie tradycji ludowej oraz integracja środowisk twórczych Polski i Czech – W konkursie w kategorii malarstwo i grafika, oprócz mnie wzięła udział Roksana Malczyk. Mnie udało się zdobyć III miejsce – skromnie przyznaje Elżbieta Pierchała. Warto podkreślić, że od ubiegłego roku w konkursie w Strumieniu twórcy gminy  Świerklany biorą udział w każdej kategorii.
 
(ska)
  • Numer: 3 (219)
  • Data wydania: 18.01.11