Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Karolinki dla zasłużonych

04.01.2011 00:00 red
W Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej wręczono najwyższe wyróżnienia czerwioneckiego samorządu.
Dwaj kapłani, pedagog i harcerz, dwójka samorządowców oraz dwie organizacje – to tegoroczni laureaci nagrody „Karolinka”. Wyróżnienia przyznano po raz 14. za działania na rzecz rozwoju miasta i gminy, osiągnięcia, pracę społeczną, szczególne przyczynianie się do rozwoju oraz rozsławianie Czerwionki – Leszczyn. 30 grudnia siódemka laureatów odebrała statuetki z rąk burmistrza Wiesława Janiszewskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Profaski podczas uroczystej karolinkowej Gali. Wśród gości obecni byli laureaci poprzednich edycji Nagrody, starosta rybnicki Damian Mrowiec, radni miejscy i powiatowi, pracownicy urzędu, przedstawiciele policji, straży pożarnej, zakładów pracy, szkół oraz organizacji i instytucji. Dzięki specjalnej prezentacji multimedialnej przypomniano historię nagrody oraz wszystkich jej dotychczasowych laureatów. Tradycyjnie wyróżnionym fanfary odegrała Miejska Orkiestra Dęta „Dębieńsko”.
 
Laureaci Karolinek 2010
Koło Gospodyń Wiejskich w Bełku
W 1950 r. założyła je i prowadziła Pelagia Marszolik. Przez kolejne lata bełkowskim gospodyniom przewodniczyły: Helena Jastrzębska (23 lata), Magdalena Meps (14 lat) oraz Renata Halfar (13 lat). Obecnie, od 7 lat 30 paniom zrzeszonym w kole szefuje Krystyna Gawlik. W okresie 60. lat KGW z Bełku aktywnie uczestniczyło zarówno w życiu sołectwa, jak i gminy. Członkinie organizują nowoczesne formy produkcji rolnej w gospodarstwach oraz kursy gotowania, szycia, haftowania i robienia na drutach. Wiele uwagi bełkowskie KGW poświęca nowoczesnemu zagospodarowaniu i upiększaniu zagród. Członkinie Koła prezentowały swój dorobek w trakcie lokalnych pokazów, festynów i konkursów oraz w programie telewizyjnym. Przez wszystkie lata panie biorą udział w organizowanych dożynkach, turniejach wsi, jak również spotkaniach środowiskowych propagujących kuchnię i gwarę śląską. Gospodynie aktywnie uczestniczą w działalności Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, a współpracując z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Czerwionce – Leszczynach angażują się w organizację imprez kulturalnych w sołectwie i gminie.
 
Józef Wącirz
Urodził się w październiku 1937 r. w Katowicach, gdzie ukończył szkołę podstawową i liceum, a następnie z wyróżnieniem Akademię Ekonomiczną. Pracę zawodową rozpoczął jako operator kinowy. Najwięcej czasu w życiu zawodowym poświęcił pracując w przemyśle budowlanym. Najpierw w Katowickim Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego, potem był kierownikiem zakładu w Czerwionce – Leszczynach Górnośląskich Zakładach Produkcji Elementów Budowlanych. Z Czerwionką – Leszczynami jest związany od 1962 r., gdy na stałe zamieszkał w Leszczynach. W latach 1979–1988 był z–cą Naczelnika Miasta i Gminy Leszczyny. W sierpniu 1988 r. został prezesem Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” w Czerwionce – Leszczynach. Po przejściu na emeryturę przez dwie kadencje sprawował mandat radnego powiatowego w Rybniku. Za olbrzymi wkład pracy zawodowej i społecznej na rzecz tutejszego środowiska wyróżniony został między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką „Zasłużony w rozwoju województwa katowickiego” odznaką „Zasłużony dla Społem”, srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”.
 
Irena Woźnica
Urodziła się w grudniu 1953 r. w Czerwionce – Leszczynach. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Czerwionce podjęła naukę w Liceum Ekonomicznym w Rybniku. W 1976 r. z wyróżnieniem ukończyła studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej. Od razu po studiach rozpoczęła pracę w Urzędzie Gminy i Miasta Leszczyny. Przez 32 lata czerwionecki magistrat był jej jedynym miejscem pracy. Pracując 10 lat na stanowisku przewodniczącej Miejskiej Komisji Planowania była inicjatorką, a jednocześnie osobą odpowiedzialną za wiele inwestycji w mieści i gminie. W urzędzie przeszła wszystkie szczeble kariery zawodowej od stażysty poprzez referenta, inspektora, aż do sekretarza gminy i miasta. Tę ostatnią funkcję pełniła przez 19 lat. Wiele czasu w swojej pracy zawodowej poświęciła na zdobywanie wiedzy w zakresie nowoczesnego zarządzania majątkiem gminy i zasobami ludzkimi. W roku 1998 uzyskała dyplom „kandydata na członków rad nadzorczych w spółkach skarbu państwa” nadany przez Ministerstwo Skarbu Państwa.
 
Ks. Michał Matejczyk
Urodził się we wrześniu 1950 r. w Bobrownikach Śląskich. Święcenia kapłańskie przyjął w 1976 r. z rąk ks. bp Herberta Bednorza w Katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Po święceniach pracował jako wikariusz w Tarnowskich Górach – Strzybnicy, a potem kolejno w: Bielsku – Białej, Wapiennicy i Skoczowie. W 1978 r. został proboszczem w Kościele pw. Św. Cyryla i Metodego na Załęskiej Hałdzie w Katowicach, a od 1992 r. jest proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Czuchowie. Jako jej gospodarz rozpoczął na szeroką skalę prace remontowe kościoła oraz przykościelnego otoczenia. Wyremontował kościół dotknięty szkodami górniczych, zlikwidował rozsypujące się ogrodzenie zmieniając elementy małej architektury przy kościele, wyremontował zabudowania gospodarcze oraz budynek probostwa, a starą stodołę zamienił na kaplicę przedpogrzebową. To z jego inicjatywy zrobiono też ogrodzenie cmentarza i wybudowano cmentarną kaplicę. Przy probostwie wybudował Dom Parafialny, w którym istnieje obecnie świetlica dla dzieci i młodzieży. Spotykają się w niej także dorośli z okazji obchodzonych uroczystości kościelnych i rodzinnych oraz przy okazji organizowanych biesiad, przedstawień, prelekcji czy wystaw. Proboszcz Michał Matejczyk nie szczędzi wolnego czasu i sił mieszkańcom.
 
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Koło „Ramża” w Czerwionce – Leszczynach
Koło powstało w czerwcu 1960 r. przy KWK „Dębieńsko” i wchodzi w skład Oddziału PTTK w Rybniku. Obecnie jest kołem środowiskowym. Pod nazwą „Ramża” funkcjonuje od 1980 r. Celem działalności Koła było skupienie członków dla rozwijania i upowszechniania turystyki kwalifikowanej, krajoznawstwa, ochrony zabytków i przyrody na terenie Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny. Od lat propaguje turystykę kolarską i pieszą, narciarstwo i fotografię związaną z podróżowaniem oraz fotografowanie przyrody. Najbardziej znane i najpopularniejsze formy pracy Koła to: Rajdy Szlakiem Miejsc Walki i Męczeństwa, Zloty Młodzieży, Rajdy Kolarskie „Ramżów”, Rajdy Pieszo-Kolarskie „Ramżów”. Członkowie Koła współpracują z organizacjami turystycznymi z terenu całej Polski, uczestnicząc w opracowaniu map, folderów i książek turystycznych. Koło prowadzi bibliotekę specjalistyczną i punkt informacji turystycznej. Za działalność społeczną Zarząd Główny PTTK w Warszawie odznaczył „Ramżę” Złotą Honorową Odznaką PTTK. W całej historii koła jego prezesami byli: Donat Prochas, Jerzy Jarosz, Alfred Kabierz i Rudolf Cop.
 
Marek Looze
Urodził się w kwietniu 1964 r. w Rybniku. Całe swoje dorosłe życie poświęcił wychowywaniu dzieci i młodzieży oraz wspieraniu potrzebujących. Przez 25 lat aktywnie pracował w harcerstwie, prowadząc gromady zuchowe oraz drużyny skupiające młodzież. Ze swoimi podopiecznymi odnosił sukcesy na szczeblu Śląskiej Chorągwi, promując harcerstwo z Czerwionki – Leszczyn. Był komendantem III Szczepu Harcerskiego „Watra”, z–cą komendanta Hufca w Czerwionce – Leszczynach, organizatorem letniego oraz zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Jest współorganizatorem akcji charytatywnej „Podarunek pod choinkę”. Angażował się w działania odnośnie rozwiązywania problemów alkoholowych i organizację dla podopiecznych OPS zajęć terapeutycznych połączonych z wypoczynkiem letnim. Mieszkańcom gminy druh Marek Looze od 15 lat znany jest jako organizator kolejnych Finałów Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, budząc ich powszechny szacunek i zaufanie oraz promując Czerwionkę – Leszczyny. Za te działania Fundacja WOŚP uhonorowała go srebrnym medalem X–lecia Orkiestry. W sercach harcerzy i instruktorów pozostaje jako wspaniały organizator, prawdziwy przyjaciel i najlepszy wychowawca.
 
Ksiądz Dziekan Antoni Szczypka
Urodzony w Chorzowie, w styczniu 1957 r. Szkołę podstawową ukończył w Lipinach Śląskich. W tamtejszej parafii przystąpił do komunii św. i został ministrantem. W 1977 r. w Chorzowie Batorym ukończył Technikum Górnicze, a potem w chorzowskiej kopalni „Barbara – Wyzwolenie” odbywał praktyki górnicze. Równocześnie uczył się gry na trąbce w szkole muzycznej w Chorzowie, w klasie instrumentów dętych. Był instruktorem harcerskim oraz członkiem Zespołu Pieśni i Tańca przy Technikum Górniczym w sekcji instrumentalnej. Po zdaniu matury wstąpił do Seminarium Duchownego w Krakowie. Po III roku przerwał naukę zaczynając pracę w kopalni „Polska” w Świętochłowicach. W krótkim czasie podjął jednak przerwane studia teologiczne w Katowicach, gdzie na Wydziale Papieskim obronił pracę magisterską. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk księdza biskupa Herberta Bednorza w 1984 r. i został dekretowany do parafii w Chorzowie, Katowicach oraz Rogowie. W 2000 roku został proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce. Cztery lata później pełnił funkcję Ojca Duchownego w Dekanacie Dębieńsko, a w 2006 r. ks. abp. Damian Zimoń mianował go Dziekanem tego Dekanatu. W 2009 roku rozpoczął budowę w Czerwionce nowego kościoła. Jest szanowanym duszpasterzem i wychowawcą młodzieży. Bardzo dobrze zna środowisko górnicze.
 
(MS)
  • Numer: 1 (217)
  • Data wydania: 04.01.11