Sobota, 4 maja 2024

imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza

RSS

Słodkie ziemniaki i gry planszowe

21.12.2010 00:00 red
Laurie Koehn, Rebecca Harris, Alendra Brown oraz Anna McLean święta spędzą z rodzinami za oceanem.
Czas świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy nie tylko dla Polaków. O tradycjach jakie panują w USA i są związane z obchodami narodzin Jezusa opowiedziały nam Amerykańskie koszykarki, które na co dzień reprezentują Utex ROW Rybnik.
 
Laurie Koehn
 
Święta Bożego Narodzenia kojarzą mi się przede wszystkim z narodzinami Jezusa Chrystusa.
 
Po drugie jest to dla mnie czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi. Kocham również świąteczne melodie, choinkę i światełka na domach! Święta są bardzo ważne dla mnie i dla mojej rodziny. Najistotniejsze jest dla nas to, że jest to czas kiedy czcimy Jezusa. Ważne jest również, że możemy się wszyscy spotkać. Święta Bożego Narodzenia moja rodzina przeżywa szczególnie intensywnie. Zbieramy się razem na posiłek w Wigilię i w Boże Narodzenie. W naszej rodzinie nie robi się dużych prezentów. Obdarowujemy się tylko drobiazgami. Najbardziej lubimy być po prostu razem ze sobą, jeść wspólny, dobry posiłek i pograć w gry, zwykle karciane bądź planszowe.
 
Jeżeli chodzi o posiłki, to na stole zawsze można znaleźć: likier jajeczny, chleb z makiem, szynkę, kiełbaski, słodkie ziemniaki oraz wszelkie sałatki warzywne i owocowe.
 
W Wigilię moja babcia robi wielki garnek rosołu z kury z domowym makaronem oraz piecze chleb. Po posiłku idziemy do kościoła. W Boże Narodzenie ponownie spotykamy się u babci. Szynka, wędliny, smażone ziemniaki, fasolka szparagowa, kukurydza, sałatka owocowa, domowy chleb z rodzynkami i konfitury. To główne dania. Na deser mamy zwykle ciasto – jabłecznik z rodzynkami albo z dynią. Później gramy wszyscy w gry planszowe i oglądamy w telewizji koszykówkę albo piłkę nożną.
 
Rebecca Harris
 
Boże Narodzenie jest dla mnie nierozerwalnie związane z dawaniem prezentów oraz ze spędzaniem czasu w otoczeniu rodziny. Najważniejszy jest jednak fakt, że jest to czas narodzin Jezusa.  Święta są bardzo ważne dla mnie i mojej rodziny. W te dni możemy być wspólnie, a nieczęsto się to zdarza ponieważ wielu z nas mieszka w różnych częściach świata. Skłamałabym mówiąc, że nie lubię dawać i dostawać prezentów. Ale teraz jestem już starsza i nie jest to aż tak ważne. Moim ulubionym daniem świątecznym jest duża smaczna szynka, makaron z serem i jajka przyprawione na ostro. Nasz obiad świąteczny jest bardzo duży. W końcu mamy dużą rodzinę. Zawsze staramy się zasiąść do stołu ok. drugiej po południu. Wszystko zależy jednak od tego, jak bardzo zmęczeni są ci, którzy odbyli długie podróże, aby dotrzeć do domu.
 
Anna McLean
 
Boże Narodzenie kojarzy mi się z czasem dawania. Dawania zwłaszcza tym mniej szczęśliwym. Święta są dla mnie i dla mojej rodziny bardzo ważne, ponieważ Boże Narodzenie to dzień, w którym urodził się Jezus. A Jezus był darem dla świata.
 
W pierwszy dzień świąt, po otwarciu prezentów, śpiewamy kolędy. Ta tradycja jest dla mnie  najważniejsza, ponieważ uwielbiam śpiewać oraz spędzać czas z rodziną. Ma to dla mnie ogromne znaczenie. Moje ulubione danie świąteczne to makaron z serem i słodkie ziemniaki.
 
W Wigilię rano mama przygotowuje śniadanie, czyli naleśniki i kiełbaski. Potem pakujemy prezenty. Po obiedzie gramy w gry planszowe. Zawsze jest bardzo rodzinnie i wesoło.
 
Alendra Brown
 
Boże Narodzenie jest świętem religijnym. To narodziny Jezusa. Noc przed Bożym Narodzeniem idziemy do kościoła. Dzień później również. Przed i po mszy zbierane są prezenty dla rodzin, które potrzebują pomocy.
 
Kilka tygodni przed świętami moja rodzina rozwiesza świąteczne dekoracje takie jak lampki, choinkę, przychodzą karki świąteczne od rodziny i przyjaciół. W tym czasie robimy przedstawienie z dzieciątkiem Jezus, trzema królami, Maryją i Józefem, zwierzętami. Kupujemy również prezenty i jedzenie. W Wigilię cała moja rodzina spotyka się i wspólnie spędza czas. Wymienia się prezentami i je posiłek. Główne dania to zupa rybna, kraby, mięso, szynka, wypchane podłużne papryki, zapiekany makaron i sałatka ziemniaczana.
 
Wysłuchał: Marek Pietras
  • Numer: 51/52 (215/216)
  • Data wydania: 21.12.10