Piątek, 3 maja 2024

imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława

RSS

Jaka wypłata wójta?

21.12.2010 00:00 red
Radni zdecydowali jaką wypłatę będą otrzymywać wójtowie w kadencji 2010 – 2014.
Wynagrodzenie wójtów w każdej kadencji zależy od radnych. Oni muszą dać propozycje wysokości uposażenia wójta i zagłosować za odpowiednią kwotą.
 
W gminach powiatu rybnickiego głosowania przebiegły spokojnie. Największe zdziwienie przyniosła sesja w Lyskach, gdzie nawet radni opozycji jednogłośnie poparli propozycję wynagrodzenia dla Grzegorza Gryta. Więcej pytań i protestów pojawiło się na sesji w Jejkowicach, ale i tam radni doszli do porozumienia.
 
Wypłata wójta co miesiąc składa się z 3 elementów. Pierwszym z nich jest wynagrodzenie zasadnicze zagwarantowane jako podstawa wynagrodzenia. Musi mieścić się w granicach od 4200 zł do 5900 zł. Drugim elementem jest dodatek funkcyjny, przysługujący osobom na kierowniczych stanowiskach. Wynosi on od 1500 zł do 1550 zł. Trzeci to dodatek specjalny, przyznawany z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Wynosi on od 20 do 40 procent wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Dodatkowym elementem może być jeszcze dodatek za wysługę lat pracy, wynoszący 20 procent wynagrodzenia zasadniczego. Najlepiej zarabiającym wójtem w powiecie jest Andrzej Kowalczyk z Gaszowic. Jego wynagrodzenie jest jednak uwarunkowane brakiem zastępcy, co notabene skutkuje oszczędnościami rzędu 100 tysięcy rocznie.
 
Jejkowice
Czesław Grzenia
Będzie zarabiać 8520 zł.
Wypłata dla wójta w poprzedniej kadencji 8100 zł.
„Kandydując w wyborach nie myślałem o pieniądzach. Najważniejsze jest dobro gminy i ono leży mi na sercu. To czy w najbliższym roku będą podwyżki dla pracowników urzędu zależy tylko i wyłącznie od rady.”
 
Gaszowice
Andrzej Kowalczyk
Będzie zarabiać 11 070 zł.
Wypłata dla wójta w poprzedniej kadencji 11 070 zł.
„Wartość wynagrodzenia nie zmieniła się od 2008 roku. W projekcie budżetu na 2011 rok są zabezpieczone środki na 2,5 procent podwyżki dla pracowników urzędu, ale czy dojdzie do skutku zobaczymy podczas sesji budżetowej w styczniu.”
 
Świerklany
Antoni Mrowiec
Będzie zarabiać 9039 zł.
Wypłata dla wójta w poprzedniej kadencji 9039 zł.
„Myślę, że pozostawienie kwoty z poprzedniej kadencji jest dobrym rozwiązaniem, stanowiącym pewną kontynuację. Wiem, że gmina jest zadłużona. Oczywiście co roku przewidziane są podwyżki o stopę inflacji, więc jeśli rosną pensje pracowników, to również pensja wójta. Nie ma tu żadnej sensacji.”
 
Lyski
Grzegorz Gryt
Będzie zarabiać 9935 zł.
Wypłata dla wójta w poprzedniej kadencji 9935 zł.
„Oczekiwałem takiego wynagrodzenia. Sytuacja w kraju nie jest najlepsza, tym bardziej, że bardzo wielu ludzi ma niskie dochody, wręcz na granicy ubóstwa, więc trudno, żebyśmy my samorządowcy zarabiali jeszcze więcej. Uzgodniłem z przewodniczącym rady, aby nie proponował żadnych podwyżek. Jeżeli zdarzą się podwyżki, to tylko ustawowe, a na pewno będą również przeszeregowania pracowników np. z inspektora na starszego inspektora, bo kwalifikacje rosną.”
 
(ska)
  • Numer: 51/52 (215/216)
  • Data wydania: 21.12.10