Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Radny pokazał zdjęcia

07.12.2010 00:00 red
Górnictwo na fotografiach grupy „Konar”.
W Ośrodku Kultury „Zameczek” odbył się wernisaż niezwykłej wystawy fotografików Jerzego Kawuloka (nowo wybrany radny Gaszowic) i Jacka Hajdugi, którzy swoje prace zatytułowali „Barbórka – dwa spojrzenia”.
 
Zdjęcia do wystawy powstawały w kopalniach „Guido” w Zabrzu, „Ignacy” w Niewiadomiu i w KWK „Rydułtowy – Anna”. Autorami prac są fotograficy związani z górnictwem. – Cały czas się uczę fotografii już od 30 lat. Cieszę się, że mogę się rozwijać w gronie takich profesjonalistów jak grupa Konar i Indygo z Chwałowic – mówi Jerzy Kawulok. Autor organizował już 26 indywidualnych wystaw, w tym od czterech lat na terenie gminy Gaszowice. – Trzeba pokazać to, czego inni nie widzą – podkreśla. Zdjęcia przedstawione na czernickiej wystawie pokazują dwa kierunki artystyczne. Jeden to fotografia industrialna kopalni od „dołu”, ze wszystkimi elementami przemysłowymi. Drugie spojrzenie to życie na kopalni autorstwa Jacka Hajdugi. Zdjęcia górników przy pracy i po pracy, często nie stroniące od nagości, robione były aparatem Smena 8M, pozbawionym elektroniki, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa zapłonu. – Fotografia analogowa jest bardziej wdzięczna od popularnych dzisiaj cyfrówek. Zakochałem się w niej, kiedy pierwszy raz ujrzałem proces wywoływania fotografii i od tego czasu robię zdjęcia – mówi Jacek Hajduga. – Do zdjęć prezentowanych na wystawie nie używałem lamp błyskowych, tylko światła zastanego w kopalni. Na kilku fotografiach posłużyłem się też górniczą lampką, co nadało im specyficzny klimat – dodaje. Wystawę będzie można oglądać do 10 grudnia w Ośrodku Kultury i Sportu w Gaszowicach.
 
(ska)
  • Numer: 49 (213)
  • Data wydania: 07.12.10