Sobota, 29 czerwca 2024

imieniny: Piotra, Pawła, Benity

RSS

Niższa emerytura za brak kapitału początkowego

30.11.2010 00:00 red
Nie złożyłeś jeszcze wniosku w ZUS o ustalenie kapitału początkowego? Możesz mieć niższą emeryturę, nawet o kilkaset złotych.
Kapitał początkowy obliczany jest dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a które przed 1 stycznia 1999 r. opłacały składki na ubezpieczenie społeczne lub za których składki opłacali płatnicy składek przez co najmniej 6 miesięcy i 1 dzień. Zwaloryzowany kapitał początkowy będzie stanowił część przyszłej emerytury, obliczanej według nowych zasad. Dlatego też w interesie osób, które były zatrudnione przed 1999 r. leży złożenie wniosku o jego ustalenie. Nie dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
 
Należy pamiętać, że kapitał początkowy obliczany jest na wniosek osób zainteresowanych. Powinny one złożyć wraz z wnioskiem dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia i wysokość zarobków osiąganych przed 1 stycznia 1999 roku.
 
Do ustalenia kapitału początkowego potrzebna jest dokumentacja potwierdzająca zatrudnienie w poszczególnych zakładach pracy. Jeśli zakład już nie istnieje należy zwrócić się do archiwów państwowych i prywatnych, w których może być przechowywana dokumentacja z naszego przedsiębiorstwa. W przypadku niemożliwości udowodnienia okresów zatrudnienia pisemnymi dowodami ostatnim ratunkiem pozostają zeznania świadków, jeżeli osoba zainteresowana wykaże, iż nie może przedstawić takich dowodów. Jednakże zeznaniami świadków mogą być udowodnione jedynie okresy zatrudnienia przypadające przed dniem 15 listopada 1991 r. Zeznaniami świadków mogą być udowodnione także okresy zatrudnienia osób, których dokumenty uległy zniszczeniu na skutek powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r.
 
Osoby, którym ZUS wyliczy kapitał początkowy, nie będą ponownie przekazywały przy składaniu wniosku o emeryturę dokumentów potwierdzających okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość wynagrodzeń sprzed 1999 r.
 
(red)
  • Numer: 48 (212)
  • Data wydania: 30.11.10