Sobota, 29 czerwca 2024

imieniny: Piotra, Pawła, Benity

RSS

Czysta energia z odpadów

30.11.2010 00:00 red
W obecności Bogusława Śmigielskiego – marszałka województwa oraz Gabrieli Lenartowicz – prezes WFOŚiGW i Andrzeja Koniecznego – zastępcy prezesa Funduszu, w Centrum Energii Odnawialnej w Kostkowicach w gminie Jasienica 15 listopada uroczyście otwarto najnowocześniejszą tego typu w Europie biogazownię rolniczą. Pozwoli ona pozyskiwać rocznie 2,5 mln metrów sześciennych biogazu przede wszystkim z gnojowicy, gnojówki i obornika. Dodatkowym produktem tej biogazowni będzie pozbawiony uciążliwego odoru, wartościowy nawóz organiczny.
Biogazownia rolnicza w Kostkowicach znacznie różni się w eksploatacji od innych technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Jej konstrukcja ze względu na przetwarzanie składników biomasy jest bardziej skomplikowana. Tworzą ją specjalnie przystosowane obiekty do przechowywania, przygotowania i dozowania składników, rozdrabniacze masy oraz ciągi do jej pasteryzacji. Ważnym elementem jest zespół kogeneracyjny, w którym energia biogazu przetwarzana jest na energię elektryczną i cieplną.
 
Budowa biogazowni w Kostkowicach kosztowała blisko 10 mln złotych. Jej powstanie było możliwe dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach sumą 5,8 mln zł, w postaci preferencyjnej pożyczki i dotacji.
 
Gabriela Lenartowicz – gratulując inicjatywy kierownictwu Centrum Energii Odnawialnej przy Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Grodźcu Śląskim – mówiła, że biogazownie rolnicze są realną gwarancją dostosowania Polski do wymagań europejskich w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Wyposażone bowiem w prądnice o takiej samej mocy co siłownie wiatrowe, produkują czterokrotnie więcej energii.
 
W krajach Unii Europejskiej zakłady przetwarzające odpady organiczne na biogaz są już obecnie prężnie rozwijającą się dziedziną gospodarki. Najwięcej biogazowni dużego typu jest w Szwecji i w Niemczech. W Polsce, choć ilość biomasy nadającej się do przeróbki jest porównywana, to wciąż jest ona mało wykorzystywana. Dlatego budowa w kraju różnego rodzaju instalacji produkujących biogaz stanowi jeden z najważniejszych celów polityki energetycznej Polski. Przewiduje ona wzrost do 15 procent udziału odnawialnych źródeł energii w finalnym zużyciu energii elektrycznej do 2020 roku.
 
(eco)
  • Numer: 48 (212)
  • Data wydania: 30.11.10