Katowicki Fundusz na POLEKO 2010
Tegoroczne XXII Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO 2010 w Poznaniu zgromadziły około 650 wystawców i firm z 20 krajów. Na tym, największym tego typu i wydarzeniu w Europie Środkowo-Wschodniej, najlepsi polscy i zagraniczni producenci oraz specjaliści z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej zaprezentowali innowacyjne rozwiązania i technologie w swoich branżach.
W tym roku POLEKO podzielono na sektory tematyczne związane m.in. z gospodarką wodną, ściekową, gospodarką odpadami i ochroną ziemi, pozyskiwaniem i wykorzystaniem energii odnawialnej, zmianami klimatycznymi i edukacją ekologiczną. Głównym jednak tematem, wielu odbywających się w Poznaniu konferencji i sympozjów, była kwestia finansowania ochrony środowiska.
Przedstawiciele WFOŚiGW w Katowicach uczestniczyli w zorganizowanej przez Ministerstwo Środowiska dużej ekspozycji poświęconej prezentacji unikatowego w skali europejskiej polskiego systemu finansowania ochrony środowiska. Jego ważnymi filarami są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska wraz z Narodowym Funduszem.
24 października podczas konferencji targowej dla przedstawicieli instytucji finansujących ochronę środowiska z udziałem Stanisława Gawłowskiego – sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, Gabriela Lenartowicz – prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zaprezentowała, na przykładzie doświadczeń z województwa śląskiego, rolę i znaczenie wsparcia jakie dla inwestycji środowiskowych udzielają wojewódzkie fundusze. Nie ma dziś bowiem w naszym regionie żadnej ważnej inwestycji ekologicznej bez finansowego wsparcia z wojewódzkiego Funduszu. W ciągu 16 lat WFOŚiGW w Katowicach przeznaczył ok. 3,5 mld zł na dofinansowanie kilkudziesięciu tysięcy przedsięwzięć proekologicznych.
Duże zainteresowanie uczestników ekologicznych targów wzbudziło także wystąpienie Bernarda Błaszczyka – podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska poświęcone Programowi Operacyjnemu Infrastruktura i Środowisko jako największemu w historii Unii programowi pomocowemu na dostosowanie wielu ważnych dziedzin życia w Polsce do standardów europejskich. Do dziś Ministerstwo Środowiska wydało 465 potwierdzeń o dofinansowaniu przedsięwzięć w ramach zadań z zakresu gospodarki wodno–ściekowej, odpadami i ochrony powierzchni ziemi oraz przeciwdziałaniu zagrożeniom środowiska a także ochrony przyrody i kształtowaniu postaw ekologicznych. Wartość tych projektów wynosi ponad 9 mld zł. To niespotykana nigdy dotychczas duża szansa na realizację Krajowego Programów Oczyszczania Ścieków Komunalnych i Krajowego Planu Gospodarki Odpadami Komunalnymi i tym samym wypełnienie zobowiązań przewidzianych w Traktacie Akcesyjnym – powiedział B. Błaszczyk.
(eco)
Najnowsze komentarze