Region stracił szansę?
Z powodu niespełnienia wymagań formalnych przez beneficjenta, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach negatywnie zaopiniował wniosek Górnośląskiego Związku Metropolitalnego o dofinansowanie realizacji projektu budowy spalarni dla 14 miast aglomeracji śląskiej. Jego szacunkowa wartość wynosiła ponad 1 mld złotych, z czego kwota dofinansowania ze środków europejskich miała wynosić około 600 mln złotych.
Prezentujemy pełną informację, zawierająca kalendarium prac WFOŚiGW związanych z dokonywaną oceną tego wniosku. Beneficjentem zadania został Górnośląski Związek Metropolitalny. Początkowo w 2007 roku obejmowało ono dwa projekty, tj. „System gospodarki odpadami aglomeracji śląskiej – budowa centrum zagospodarowania odpadów w Rudzie Śląskiej” oraz „System gospodarki odpadami aglomeracji śląskiej – budowa centrum zagospodarowania odpadów w Katowicach”.
7 października 2008 roku zawarto pre-umowę pomiędzy GZM i WFOŚiGW. Określono, iż beneficjent powinien złożyć wniosek w terminie do 31 marca 2010 roku. Po określeniu przez Ministerstwo Środowiska daty 30 czerwca 2010 jako nieprzekraczalnej na złożenie dokumentacji aplikacyjnej, w tym terminie złożono wniosek o dofinansowanie budowy spalarni. Nie zawierał on decyzji środowiskowej, którą powinien wydać – w myśl decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego – prezydent Knurowa. Wniosek podlegał ocenie pod względem kryteriów formalnych i merytorycznych I stopnia. W trakcie oceny stwierdzono brak dokumentacji związanej z przeprowadzonym postępowaniem dotyczącym oceny oddziaływania na środowisko oraz sformułowano szereg uwag do wniosku, o czym poinformowano wnioskodawcę. W tej sytuacji Wojewódzki Fundusz skierował do Ministra Środowiska prośbę GZM o wyrażenie zgody na przedłużenie terminu dostarczenia decyzji środowiskowej zgodnie z wnioskiem beneficjenta, tj. do dnia 31 października 2010 r. Ministerstwo Środowiska przychyliło się do prośby beneficjenta i wyraziło zgodę na zawieszenie oceny formalnej do momentu przedłożenia przez beneficjenta decyzji środowiskowej, jednak nie później niż do 31 października 2010 roku. 8 października, w wyniku znacznych poprawek w raporcie środowiskowym, prezydent Knurowa udostępnił opinii publicznej raport z terminem do 28 października na wniesienie uwag.
Wnioskodawca do 31 października nie dostarczył wymaganej dokumentacji, a Ministerstwo Środowiska nie wyraziło zgody na ponowne przedłużenie terminu złożenia dokumentacji przez GZM. Dokonano zatem ostatecznej oceny formalnej wniosku o dofinansowanie. Z uwagi na niedostarczenie dokumentacji związanej z przeprowadzonym postępowaniem dotyczącym oceny oddziaływania na środowisko, wniosek nie spełnił kryterium formalnego i został oceniony negatywnie. – Oznacza to, że projekt budowy spalarni dla miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego prawdopodobnie zostanie skreślony z listy projektów kluczowych (czyli posiadających zagwarantowane dofinansowanie z unijnych środków). W tej sytuacji zaplanowane dla województwa śląskiego 600 mln zł dotacji, wróci do ogólnokrajowej puli konkursowej i przeznaczone zostanie na inne zadania z zakresu gospodarki odpadami lub przesunięte na projekty z gospodarki wodno-ściekowej – mówi Gabriela Lenartowicz prezes WFOŚIGW w Katowicach.
(eco)
Najnowsze komentarze