Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Wybierz się do Boronowa

05.10.2010 00:00 eco
Uroczysty charakter – z udziałem młodzieży, władz gminy i starostwa oraz miejscowego proboszcza – miało otwarcie 14 września w Boronowie w Nadleśnictwie Koszęcin pierwszej w gminie dydaktycznej pieszo-rowerowej ścieżki przyrodniczej, której wyposażenie dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Licząca blisko 14 km ścieżka z tablicami informacyjnymi, zawierającymi dane o florze, faunie i budowie lasu, jest jednym z najdłuższych tego typu edukacyjnych szlaków przyrodniczych w regionie. Nieprzypadkowo powstała właśnie w Boronowie, w północnej części Górnego Śląska, na terenach włączonych do Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą”. W gminie, w której 63% powierzchni zajmują lasy, utworzono 8-hektarowy rezerwat dla ochrony 120 letnich drzew sosny, świerka, dębu i modrzewia. To właśnie tu znajduje się rzadki pomnikowy okaz dębu szypułkowego o pięciometrowym obwodzie. Rezerwat jest także siedliskiem dla dzięcioła zielonego oraz gniazdującego tu myszołowa zwyczajnego.

Nowo otwarta ścieżka biegnie duktami leśnymi i prowadzi na Dębową Górę oraz Szklaną Hutę przez okazały stary dębowy las. Znajduje się tu wiele pomników przyrody, pośród nich ciekawe pojedyncze drzewa oraz ich grupy i stanowiska roślinności. Osobliwością jest jodła pospolita o 235 cm obwodzie pnia. W pobliżu ścieżki przepływa Liswarta, stanowiąca wraz z otaczającą roślinnością wyjątkowo malowniczy krajobraz. W jej wodach żyją rzadkie gatunki ryb a także borsuki i wydry. Inaugurując ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą jej pomysłodawcy i założyciele ze Stowarzyszenia dla Boronowa mówili, że będzie ona wyśmienitą okazją do prowadzenia ciekawych zajęć szkolnych z przyrody, a dla dorosłych stworzy wyjątkową możliwość poznania z bliska piękna lasu.

WFOŚiGW w Katowicach od początku swego istnienia dofinansowuje powstawanie tego rodzaju ścieżek dydaktycznych, przyrodniczych i ekologicznych. W ciągu roku w lasach województwa śląskiego powstaje ich co najmniej kilka. Leśnicy twierdzą, że praktycznie nie ma w regionie dużego nadleśnictwa bez przynajmniej jednej ścieżki dydaktycznej, pozwalającej młodzieży i dorosłym uczyć się współżycia człowieka z lasem.

(eco)

  • Numer: 40 (204)
  • Data wydania: 05.10.10