Sobota, 6 lipca 2024

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

Sfotografowały ogród i wygrały

07.09.2010 00:00 bm
Pierwsze miejsce w konkursie „Mój piękny ogród w obiektywie” zdobyły jankowiczanki.

Powiat. Właścicielkami najpiękniejszego ogrodu w powiecie okazały się panie Cecylia Chromik i jej córka Grażyna Szlosarek z Jankowic. Ogłoszenie wyników, zorganizowanego przez starostwo powiatowe konkursu, nastąpiło podczas uroczystości dożynek powiatowych, które odbyły się pod koniec sierpnia w Świerklanach.

Lilie, hortensje, tulipany, różaneczniki, rododendrony, azalie, rajska jabłoń, przeszło 20-letnia sekwoja, miłorząb dwuklapowy, tamaryszek, perukowiec, magnolie, wiązy, cisy, robinia, oczar, kalina wonna, ketmie, dyptan, piętnaście gatunków clemantisów i wiele różnych krzewów i drzew iglastych – wszystkie te i wiele innych roślin można spotkać w ogrodzie jankowiczanek. – Ogród istnieje około 20 lat. O konkursie dowiedziałyśmy się z radia i postanowiłyśmy spróbować, a moja córka zrobiła nam piękne zdjęcia – mówi Grażyna Szlosarek. To zresztą nie pierwszy taki sukces pań. Już w 2003 roku ich ogród został doceniony i zajęły trzecie miejsce w konkursie na najpiękniejszy ogród w Jankowicach, zorganizowany z okazji 780-lecia miejscowości. – To nasze hobby i nasza oaza. Można wyjść, napić się kawy, odpocząć. Pielęgnacja wymaga sporo pracy, ale jak się chce mieć to ładne to trzeba kilka dni w tygodniu poświęcić, żeby uporządkować, wyplewić chwasty, przesadzić to i owo. Same też hodujemy większość sadzonek – opowiada Cecylia Chromik. Panie zapewniają, że w ich ogrodzie panuje zgoda i nie ma mowy o żadnej wojnie pokoleń czy gustów. – Co dwie głowy to nie jedna. Jak córka coś lepiej wymyśli, to ja to jak najbardziej akceptuję – mówi seniorka rodu. Drugie miejsce w konkursie zdobyli państwo Sylwia i Jacek Bednarkowie z Czerwionki – Leszczyn, a trzecia nagroda trafiła do mieszkanki Świerklan, pani Anny Miki. Na zwycięzców konkursu czekały atrakcyjne nagrody: pierwsza o wartości 1000 zł, druga i trzecia o wartości ponad 200 zł każda.

(bm)

  • Numer: 36 (200)
  • Data wydania: 07.09.10