Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

O górnictwie w klasztorze

07.09.2010 00:00 eko
Rybnicki oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa otrzymał z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ponad 6 tysięcy złotych. Dotacja ma zostać przeznaczona na organizację konferencji naukowo-technicznej.

Przedsięwzięcie nosi nazwę: „Ochrona środowiska na terenach górniczych, podziemnych i odkrywkowych, zlikwidowanych zakładów górniczych w subregionie zachodnim województwa śląskiego”.

Zadanie jest realizowane w ramach rocznego programu edukacji stowarzyszenia. Planowana konferencja jest przedsięwzięciem cyklicznym, realizowanym raz w roku, obecna edycja jest już siedemnastą. – Tematem konferencji jest problematyka ochrony środowiska naturalnego w związku z działalnością i likwidacją zakładów górnictwa węgla kamiennego oraz górnictwa odkrywkowego.

Konferencja ma szczególne znaczenie dla regionu ze względu na poruszaną tematykę. Wnioskowane zadanie będzie stanowić forum wymiany osiągnięć i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami górnictwa, administracją samorządową, ludźmi nauki i środowiskiem praktyków, związanych z ochroną środowiska w górnictwie – argumentują we wniosku członkowie stowarzyszenia. Konferencja odbędzie się 12 października w sali konferencyjnej cysterskiego klasztoru w Rudach. Planuje się udział ok. 100 osób. Podczas konferencji zostanie zaprezentowany film dotyczący zlikwidowanych kopalń w ROW. Materiały konferencyjne zostaną wydane w nakładzie 200 egz. Będą zawierały wszystkie artykuły i referaty opracowane na konferencję wraz z ilustracjami, wykresami, tabelami itp. oraz spisem wykorzystywanej literatury. Uczestnicy konferencji otrzymają materiały przy podpisywaniu listy obecności, pozostałe będą przekazane do bibliotek uczelnianych, instytucji naukowych i bibliotek gmin górniczych przesyłką pocztową. Udział w konferencji oraz materiały konferencyjne są nieodpłatne.

Konferencja adresowana jest do:
• kadr zarządzających kopalniami oraz nadzorujących eksploatację oraz ochronę powierzchni na terenach górniczych i ochronę środowiska w górnictwie
• przedstawicieli administracji samorządowej subregionu zachodniego woj. śląskiego
• przedstawicieli świata nauki m.in. Politechniki Śląskiej, PAN, GIG
• przedstawicieli firm i przedsiębiorstw współpracujących z górnictwem w zakresie prac związanych z ochroną środowiska oraz rekultywacją.

(eco)

  • Numer: 36 (200)
  • Data wydania: 07.09.10