Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

Pomagają w znalezieniu pracy

24.08.2010 00:00 red
Tylko w tym roku ze szkoleń zawodowych, realizowanych przez OPS, skorzystało aż 30 osób.
Ośrodek Pomocy Społecznej już od paru lat realizuje projekt „OPS i Twoja aktywność ku integracji”. W ubiegłym roku na 40 kursantów, ponad połowa dzięki szkoleniu znalazła pracę.
 
– Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób bezrobotnych – mówi koordynator projektu, Monika Stępień-Grzegorzyca. – Beneficjenci projektu zdobywają wiedzę na temat poruszania się na rynku pracy, korzystają z pomocy psychologa i doradcy zawodowego, mogą sobie wyrobić książeczkę sanitarno-epidemiologiczną. Uczestniczą w zajęciach komputerowych i przede wszystkim w zajęciach praktycznych. Wszystko służy temu, żeby podnieść aktywność zawodową tych osób – dodaje.
 
Dobra praca to taka, którą się lubi
 
Na kursach wyszkoliło się już wielu spawaczy, operatorów koparko-ładowarki, spycharki, kucharzy, budowlańców, bukieciarzy. W ubiegłych latach dużym zainteresowaniem cieszyły się także kursy na asystenta – sekretarza. –  W tym roku sporo osób chciało uczestniczyć w kursie handlowca z obsługą kas fiskalnych – opowiada Monika Stępień-Grzegorzyca. – Mamy w ofercie więcej szkoleń dla kobiet, dlatego, że większość bezrobotnych w naszej gminie to właśnie kobiety. Szkolenie trwa około 1, 5 miesiąca i powiększa szanse osób bezrobotnych na rynku pracy – dodaje. Dzięki temu, że kursanci sami wybierają taki zawód, o którym marzyli, mogą później swoją pracę dobrze wykonywać. – Staramy się niczego nie narzucać. Gdyby było inaczej to byłyby to pieniądze wyrzucone w błoto. Jeśli narzuci się komuś np., że ma być handlowcem, a ta osoba nie ma takich predyspozycji, to nie będzie dobrze wykonywać później swojej pracy i nie będzie szczęśliwa – tłumaczy koordynatorka projektu. – Oczywiście, na początku szkoleń doradca zawodowy czy psycholog pomagają w wyborze właściwego dla danej osoby kursu, badając predyspozycje zawodowe i zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy – dodaje.
 
Dzięki projektowi w końcu znaleźli
 
W zeszłym roku w projekcie uczestniczyło 40 osób, a ponad połowa z nich po szkoleniach znalazła upragnioną pracę. – Zgłaszają się do nas ludzie w wieku od 15 do 55 lat.  Mamy już chyba 2 segregatory chętnych. W tej chwili mamy pełną listę osób, ale są listy rezerwowe i jeżeli ktoś w trakcie zrezygnuje, bądź znajdzie pracę, to wtedy z tej listy rezerwowych dobieramy uczestnika kursu – tłumaczy koordynatorka. Zadowolenia z uzyskanych umiejętności nie kryją uczestnicy kursu. – Wydaje mi się, że dużo dały mi te szkolenia. Poszerzyłam swoje zainteresowania. Na dzień dzisiejszy dopiero to ukończyłam i teraz będę próbowała zatrudnić się na staż i dopiero wtedy będę mogła pójść do pracy. Ale z tego, co się orientuję niektórzy z uczestników szkolenia, na które chodziłam, znaleźli już pracę. Naprawdę polecam kursy, które są tutaj organizowane – mówi Alicja Blaska, która ukończyła szkolenie na asystenta – sekretarza. Projekt, realizowany przez czerwionecki OPS w tym roku został wyróżniony przez Urząd Marszałkowski jako „Przykład dobrych praktyk”.
 
Aneta Markiewka, (bm)
  • Numer: 34 (198)
  • Data wydania: 24.08.10