Ciekawie o naszej tradycji
Już wkrótce mieszkańcy całego województwa śląskiego będą mogli poznać tradycję naszego regionu w jeszcze ciekawszy sposób. W Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie dobiega właśnie końca budowa kilkukilometrowej ścieżki edukacyjnej. Skansen zaprasza zarówno szkoły jak i rodziny z dziećmi.
Dzięki przyznanej przez Zarząd WFOŚiGW w Katowicach dotacji w wysokości 77. 000 zł w parku utworzona zostanie licząca ponad trzy kilometry przyrodnicza ścieżka edukacyjna prezentująca szczegółowo walory i specyfikę przyrody, występującej na wiejskich terenach naszego regionu oraz stosowane tu tradycyjne metody upraw. Będzie to pierwsza tego typu ścieżka dydaktyczna w Polsce.
Na 135 specjalnie przygotowanych tablicach informacyjnych i edukacyjnych przedstawione będą podstawowe wiadomości o bioróżnorodności poszczególnych subregionów Górnego Śląska i Zagłębia z uwzględnieniem rodzimych ras zwierząt i odmian roślin uprawnych. Będzie to też szansa do prezentacji ukształtowanego przez lata charakteru miejscowego rolnictwa. Tablice informacyjne będą wskazywać na obecność i konieczność zachowania naturalnych siedlisk, które są związane takimi strukturami rolniczymi jak miedze, drogi polne, bagna, grupy drzew, aleje i zadrzewione cmentarze. Informacje, prezentowane na trasie ścieżki przyrodniczej, będą wskazywały na różnorodność upraw sąsiadujących ze sobą działek rolnych. Planowane jest również wydanie folderu informacyjnego oraz bogato ilustrowanego zdjęciami przewodnika po ścieżce. Jego treść poszerzać będą zasygnalizowane na tablicach informacje o przyrodzie śląskiej wsi. Zasadniczym celem jest bowiem podniesienie świadomości ekologicznej o postępującej degradacji bioróżnorodności środowiska w regionie i wskazanie sposobów jej przeciwdziałania. Ścieżka będzie gotowa do zwiedzania po 20 września.
(eco)
Najnowsze komentarze