Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Chcą sądu w Rybniku

17.08.2010 00:00 red
Prezydent Rybnika wystosował apel o poparcie dla utworzenia sądu okręgowego w swoim mieście.

Radni postanowili przychylnie podejść do prośby prezydenta Rybnika Adama Fudalego o poparcie pomysłu utworzenia w stolicy regionu samodzielnego sądu okręgowego. Obecnie najbliższa taka jednostka znajduje się w Gliwicach, jednak w Rybniku działają już 2 wydziały tego sądu oraz jeden wydział w Wodzisławiu. W obszar, który obejmowałby rybnicki sąd, wchodziłyby Żory, Jastrzębie, Wodzisław Śląski oraz Racibórz. W sumie około 700 tys. osób. – Byłoby to wysokie nieporozumienie, gdyby w tym Rybniku sąd okręgowy nie powstał. Argumenty i liczby, które przedstawił pan prezydent mówią same za siebie – przekonywał Grzegorz Wojaczek, przewodniczący rady.

Nagrywane rozprawy

Radni zwrócili się do radcy prawnego Stanisława Cicheckiego, o parę słów w imieniu społeczności prawniczej. – Ja jak najbardziej uważam, że wykorzystanie tej sytuacji, związanej z zapewnieniem technicznych możliwości utworzenia sądu w nowym i nowoczesnym obiekcie, gdzie prawdopodobnie będzie już możliwa procedura nie tylko protokołowania, ale także nagrywania rozpraw, da z pewnością wiele do działania – skomentował radca.

Sędziowie mają kwalifikacje

Prawnik zaznaczył również, że wielu sędziów z sądów rejonowych kwalifikuje się do awansu do sądu okręgowego. – Kadra sędziowska i administracyjna, pracująca w wydziałach zamiejscowych oraz sądach rejonowych, predysponuje do tego, aby znaleźć miejsce w nowym sądzie okręgowym. Stąd mój apel jako przedstawiciela środowiska prawniczego, aby ten apel poprzeć – dodał radca.

Poparli Rybnik

Radni jednogłośnie zgodzili się poprzeć apel, co tłumaczyli dobrem wspólnym społeczności.
– Te starania są już od około dziesięciu lat. Teraz szansa się zwiększyła, ze względu na to, że będziemy mieć nowy obiekt w Rybniku. Mnie się wydaje, że są wszelkie podstawy ku temu, aby ten sąd okręgowy powstał. Żeby tak się stało, trzeba jednak tę inicjatywę poprzeć, aby było widać, że okoliczne miasta i gminy się z tym zgadzają – podsumował wójt Jan Jochem.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 33 (197)
  • Data wydania: 17.08.10