Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Łączenie klas – jedyne rozwiązanie

10.08.2010 00:00 red
Urząd szuka oszczędności przez łączenie zajęć w szkole. Nie odpowiada to jednak rodzicom.

W czerwcu odbyło się spotkanie z rodzicami, na którym przedstawiłem argumenty dlaczego klasy są  łączone. Pojawiły się pytania, czy łączone klasy są we wszystkich szkołach w gminie. W szkołach w Raszczycach oraz Pstrążnej mamy już po dwie łączone klasy. W przypadku Zwonowic jest  to pierwszy taki  przypadek. Jest to częściowe łączenie klas, polegające na uczestnictwie dzieci I i II klas w części zajęć dydaktycznych w jednej łączonej grupie – tłumaczy Bogusław Adamczyk kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Lyskach.

Teraz ekonomia

Łączone są tylko zajęcia  z  wf, religii oraz  zajęcia  tzw. edukacji muzycznej, plastycznej i społecznej. Zajęcia z działu polonistycznego oraz matematycznego będą odbywać się nadal w grupach według roczników.  Rodzice  wysłali do władz pisma, w których wyrażają swoją dezaprobatę. – Nie można  twierdzić, że jest to optymalne rozwiązanie i korzystne dla  dzieci, jednak jest to jedyne ekonomiczne i zdroworozsądkowe dla nas rozwiązanie. Przy obecnej liczebności dzieci w szkołach (średnio 13,7 ucznia na oddział) mamy do wyboru, albo likwidować szkoły, albo ograniczyć liczbę godzin poprzez  łączenie wybranych zajęć – mówi Adamczyk.

Strach o pracę

Nauczyciele boją się o godziny, jednak nie wiąże się to ze zwolnieniami.  Sytuacja szkół wiejskich nie pozwala na zapewnienie  nauczycielom godzin nadliczbowych, co pozwalałoby im uzyskać wysokość średniego wynagrodzenia na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, gwarantowanego ustawą Karta Nauczyciela. – Nauczyciele zatrudnieni w małych szkołach wiejskich  obserwując spadek liczby dzieci w  następujących po sobie rocznikach,  muszą  być świadomi skutków stąd wynikających w następnych latach  i  być przygotowanym na to,  że jedynie możliwość nauczania co najmniej dwóch  przedmiotów może dać gwarancję zatrudnienia – dodaje kierownik GZOSiP.

(ska)

  • Numer: 32 (196)
  • Data wydania: 10.08.10