Czwartek, 13 czerwca 2024

imieniny: Antoniego, Lucjana, Gracji

RSS

Zatrzymają wodę w rowach

27.07.2010 00:00 red
W rzekach i potokach będzie można przetrzymać pięć milionów litrów wody.
Do czerwca 2012 roku Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach chce poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w naszym województwie. Fachowcy z zarządu chcą się zająć tzw. małą retencją.
 
Czym jest mała retencja?
 
To w uproszczeniu zdolność do gromadzenia wody w małych zbiornikach naturalnych i sztucznych oraz wody podpiętrzane w korytach niewielkich rzek i potoków, w kanałach i rowach. To wszystko ma sprawić, że w przypadku powodzi będzie można zatrzymać większą ilość wody. Pomysł na wniosek Zarządu Województwa poparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przeznaczając dotację do kwoty 450 tysięcy złotych. Przygotowane przez ŚZiUW w Katowicach opracowanie aktualizuje program małej retencji dla województwa śląskiego oraz prognozuje oddziaływanie na środowisko.
 
Zagospodarować wodę z opadów
 
– Celem tego zadania jest wskazanie możliwości poprawy regionalnego bilansu wodnego zlewni rzecznych, zwiększenie zasobów dyspozycyjnych wody oraz innych działań, służących ochronie przed powodzią. Przy opracowywaniu programu priorytet będą miały działania, które spełniać będą zakładane cele gospodarcze a jednocześnie wymagania koniecznej poprawy gospodarki zasobami wodnymi – wyjaśnia Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach. Dotyczy to zwłaszcza odbudowy naturalnej retencji zlewni i zastosowanie programów zagospodarowania wód opadowych na terenach zurbanizowanych a także modernizację i przekształcenie odwadniających systemów melioracyjnych na systemy odwadniająco-nawadniające. Dalszy rozwój tzw. sztucznej małej retencji będzie stanowić uzupełnienie działań proekologicznych.
 
Będzie bezpieczniej
 
Autorzy przygotowywanego opracowania koncentrować się będą w szczególności na odbudowie i modernizacji urządzeń piętrzących w celu wykorzystania wody do nawodnień spowolnienia upływu wód powierzchniowych oraz ochrony gleb torfowych, uzupełnieniu i modernizacji obiektów melioracyjnych pod kątem zachowania równowagi biologicznej na terenach chronionych, odbudowie urządzeń służących podniesieniu poziomu wód gruntowych, a także powstaniu sztucznych zbiorników o pojemności do 5 mln metrów sześciennych na rzekach i potokach. Prace zakończone mają zostać w czerwcu 2012 roku, a ich zasadniczym celem będzie stworzenie możliwości zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w regionie.
 
oprac. (eko)
  • Numer: 30 (194)
  • Data wydania: 27.07.10