Wtorek, 11 czerwca 2024

imieniny: Barnaby, Radomiła, Feliksa

RSS

Prawnik radzi

20.07.2010 00:00 red
Michał jarmundowicz Adwokat z Kancelarii Radcy PrawnegoMichał Mocko i Partnerzy z Orzesza Masz wątpliwości, szukasz pomocy? Tylko u nas porady prawnika za darmo! Napisz na porady@nowiny.pl
Przedsiębiorstwo ciepłownicze po raz kolejny nalicza opłaty za ogrzewanie po zakończeniu okresu grzewczego. Już wielokrotnie zwracałam się z prośbą o wskazanie podstawy prawnej takiego działania, jednakże moje pisma pozostały bez odpowiedzi. Korzystając z możliwości zadania pytania na łamach tygodnika, proszę o udzielenie mi informacji czy takie postępowanie przedsiębiorstwa ciepłowniczego a polegające na naliczaniu opłaty za ogrzewania także w miesiącach letnich jest zgodne z prawem.
Ewelina z Rybnika
 
Zagadnienia związane z rozliczeniami za dostarczone ciepło reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. Rodzaje opłat pobieranych od odbiorców ciepła oraz podstawy i sposób ich obliczania powinny być określone w umowie sprzedaży ciepła lub umowie o świadczenie usług przesyłania i dystrybucji albo w umowie kompleksowej. W przypadku ciepła (w budynku wielolokalowym), umowę sprzedaży ciepła zawiera z przedsiębiorstwem właściciel budynku lub zarządzający budynkiem. Jest nim zazwyczaj spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mieszkaniowa. W takiej sytuacji odbiorcą ciepła nie są lokatorzy budynku, a właśnie spółdzielnia czy wspólnota, która jest zobowiązana rozliczyć koszty ciepła dostarczonego do budynku. Wysokość opłat, pobieranych od lokatorów, powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniać wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu ciepła. Zazwyczaj odbywa się to poprzez pobieranie przez zarządzającego budynkiem przez cały rok opłat, stanowiących zaliczki na poczet kosztów dostawy ciepła, przypadających na dany lokal. Pojedynczy odbiorcy ciepła w lokalach płacą jedynie za ciepło zużyte w okresie grzewczym. Rozliczenie poniesionych kosztów za ciepło obejmuje porównanie poniesionych przez zarządzającego budynkiem kosztów związanych z zakupem bądź wytworzeniem ciepła dla celów ogrzewania i podgrzewania wody wodociągowej z opłatami (zaliczkami) pobranymi od indywidualnych odbiorców. Jeżeli w wyniku rozliczenia, okaże się, że pobrane przez zarządzającego budynkiem opłaty są niższe niż koszty związane z zakupem ciepła, wówczas zarządzający budynkiem może domagać się od indywidualnych odbiorców stosownych dopłat, przypadających na ich lokale. Regulacja w omawianym zakresie, polegająca na zaliczkowym systemie pobierania opłat za ciepło w miesiącach, w których dostawa ciepła nie występuje, chroni indywidualnych odbiorców ciepła przed jednorazową bardzo dużą opłatą za zamówioną moc cieplną i stawki opłat stałych za usługi przesyłowe w okresie dostawy ciepła.
  • Numer: 29 (193)
  • Data wydania: 20.07.10