Prawnik radzi
Michał Jarmundowicz
Adwokat
z Kancelarii Radcy PrawnegoMichał Mocko i Partnerzy z Orzesza
Masz wątpliwości, szukasz pomocy? Tylko u nas porady.
Prawnika za darmo!
Napisz na porady@nowiny.pl
Kilka tygodni temu brałem udział w wypadku, którego sprawcą była kierująca rowerem 11-letnia dziewczynka, która kierowała rowerem górskim, przewożąc na nim swoją o rok młodszą koleżankę. Wjeżdżając z drogi podporządkowanej na główną, rowerzystka nie ustąpiła pierwszeństwa. Dziewczynki uderzyły w bok samochodu, którym przejeżdżałem przez skrzyżowanie. Doszło do złamania przepisów, bowiem na rowerze można przewozić dziecko, które nie ukończyło 7 lat, a rowerzysta musi mieć w takim przypadku ukończone 17 lat. Na miejsce przyjechała policja i wszystko dokładnie sprawdziła. Dmuchałem w balonik i oczywiście miałem zero promila, bo nigdy nie piję jak prowadzę. Czy w takiej sytuacji opiekuni prawni dziecka otrzymają z urzędu zarzut o niedopilnowaniu dzieci? Jeżeli rodzice dzieci nie mają samochodu i nie posiadają żadnego ubezpieczenia OC, to w jaki sposób i od kogo mogę się domagać zwrotu kosztów naprawy samochodu. Koszt naprawy wynosi około 3000 zł.
Andrzej S.
Dziecko pozostaje pod opieką rodzica (lub opiekuna) aż do uzyskania pełnoletniości. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi swojego nieletniego dziecka i to oni odpowiedzialni są za zachowanie się małoletniego. Co do zasady, małoletni, który nie ukończył 13 roku życia nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzone przez siebie szkody (art. 426 kodeksu cywilnego). Nie oznacza to jednak, że poszkodowany nie może w takim przypadku domagać się odszkodowania. Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice lub ich prawni opiekunowie, gdyż ten, który, z mocy ustawy lub umowy, jest obowiązany do nadzoru nad osobą, która z powodu wieku nie może odpowiadać za swoje czyny, zobowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę (art. 427 kodeksu cywilnego). Rodzice (lub opiekunowie) mogą się uwolnić od tego obowiązku w przypadku gdy szkoda powstała mimo starannego wykonywania nadzoru. Natomiast poszkodowany musi wykazać szkodę i jej wysokość oraz związek przyczynowy między działaniem sprawcy a szkodą. Mając powyższe na uwadze, może Pan swoje roszczenia skierować bezpośrednio do rodziców małoletnich, przedstawiając jednocześnie dokładną kalkulację poniesionej przez pana szkody.
Odnośnie odpowiedzialności karnej rodziców za pozostawienie dzieci bez opieki na drodze, należy przywołać treść art. 89 kodeksu wykroczeń, który stanowi, że kto mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany. Przedmiotem czynności wykonawczej jest małoletni poniżej lat 7. Małoletnim jest osoba, która nie ukończyła lat 18. W omawianym przepisie ustawodawca zawęża jednak to pojęcie jedynie do osób, które nie ukończyły 7 lat. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi, z wyjątkiem drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania (art. 43 ust. 1 prawa o ruchu drogowym). Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Mając na uwadze fakt, że małoletnie, które spowodowały wypadek miały powyżej 7 lat, ich rodzice nie poniosą odpowiedzialności za wykroczenie z art. 89 kodeksu wykroczeń.
Najnowsze komentarze