Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Nauczyciele na godziny – relikt przeszłych czasów

15.06.2010 00:00 ska
Z okazji ćwierćwiecza działalności MDK przygotowano uroczystą galę.
– Od kilku lat obserwuję, że nie ma u nas wolnych miejsc, przez co nie można prowadzić zapisów. Stałe zespoły cały czas pozostają w tym samym składzie. Czasem zdarza się, że jakieś dziecko wyskoczy, ale na to miejsce od razu znajdują się nowe osoby. Nie możemy narzekać na brak zainteresowania – podkreśla dyrektor MDK Barbara Zielińska.
 
Na uroczystej gali w RCK Rybnik Młodzieżowy Dom Kultury obchodził 25-lecie istnienia. Urodziny były okazją do wspomnień i podziękowań. Szczególne wyróżnienia otrzymali byli pracownicy MDK oraz władze miasta. Kolejka z gratulacjami dla dyrektor Barbary Zielińskiej nie miała końca. Życzenia składali dyrektorzy rybnickich domów kultury oraz samorządowcy. Po części oficjalnej publiczność, która tłumnie zjawiła się w sali widowiskowej, obejrzała popisy tych najmłodszych i nieco starszych wychowanków. Obecnie w Młodzieżowym Domu Kultury działa 80 kół zainteresowań, które są prowadzone przez 35 nauczycieli. Nauczyciele – instruktorzy prowadzą zajęcia z tysiącem wychowanków w różnorodnych kołach zainteresowań.
 
Kadra na etacie
 
Szefowa MDK ma również plany na przyszłość. – Na pewno myślę o uzupełnieniu kadry, ponieważ chciałabym, aby MDK pracował tylko na kadrze pełnoetatowej. Obecna sytuacja to relikt przeszłych czasów, kiedy nauczyciele pracowali na godziny. Sprawdziła się formuła, gdzie podstawą pracy jest etat w MDK i nauczyciel wtedy jest bardziej związany z zakładem pracy, a przez to bardzo się angażuje. Zmiany będziemy wprowadzać powoli. Myślę, że jest to kwestia najbliższych 5 lat. Ponadto marzy mi się własny lokal dla naszej placówki. Wiem, że muszę czekać w kolejce, bo są ważniejsze instytucje. Miasto musi się uporać najpierw z placówkami oświatowymi, a później może przyjdzie na nas kolej.
 
Jest kolorowo
 
Jesteśmy w trakcie kończenia kolejnego remontu zarówno na Chabrowej i w naszej głównej siedzibie przy Broniewskiego. Miasto wyłożyło pieniądze na okna, dachy, amfiteatr, miejsce do gry w piłkę koszykową. Na Broniewskiego, chociaż budynek nie należy do miasta, wyremontowaliśmy pomieszczenia oraz okna, przez co zrobiło się przytulnie i kolorowo – dodaje dyrektor MDK.
 
(ska)
  • Numer: 24 (188)
  • Data wydania: 15.06.10