Instrukcja obsługi człowieka
Dowiedz się, jak można wykorzystać psychologię, żeby efektywniej się uczyć i lepiej radzić sobie ze stresem.
Przypomnienie sobie pięknego, zapamiętanego z wakacji widoku na jezioro czy zapachu, który kojarzy się nam z czymś przyjemnym może nam pomóc rozładować stres przed poważnym egzaminem. Niemożliwe? Przeczytaj i się przekonaj.
– Psychologia jest zdecydowanie jednym z ciekawszych kierunków studiów. Wiedzę psychologiczną można wykorzystać naprawdę we wszystkich dziedzinach. To w końcu taka instrukcja obsługi człowieka – zapewnia Dominika Ochnik, psycholog, wykładowca Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach i dodaje: – dlatego pewną wiedzę psychologiczną warto mieć również, nie będąc psychologiem. To bardzo przydaje się w życiu.
Wygraj walkęze stresem
Rozpoczęcie studiów to dla wielu osób duży stres, nowe otoczenie, często wyprowadzka z domu rodzinnego, sporo nowych obowiązków. Warto nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem już teraz, bo akurat ta wiedza na pewno będzie procentować przez całe życie. – W studiowaniu rzeczywiście przydaje się znajomość technik antystresujących, szczególnie ważne okazują się przed sesją egzaminacyjną – mówi ze śmiechem Dominika Ochnik. – Na pewno w redukowaniu stresu pomagają techniki relaksacyjne, czyli wprowadzanie w stan relaksacji poprzez rozluźnianie grup mięśni, spowalnianie oddechu i oddychanie brzuszne. Przed ważnym egzaminem może też pomóc technika wizualizacji, czyli przypominanie sobie obrazów, a nawet zapachów, które kojarzą się nam z czymś przyjemnym i kształtowanie w ten sposób swojego stanu emocjonalnego – dodaje Dominika Ochnik.
Jak się nauczyć,żeby nie zapomnieć?
– Bez wątpienia na poziom naszego stresu przed egzaminem ma wpływ także to, w jaki sposób się uczymy. Warto jak najwcześniej wyrobić sobie sposób uczenia, dobre nawyki – opowiada pani Dominika. – Kluczem do tego, żeby nauczyć się i nie zapomnieć są dwa procesy: zrozumienie przyswajanego materiału i powtarzanie, dzięki czemu później łatwiej wydobyć informacje z magazynu pamięci długotrwałej – dodaje. Jak zapewnia pani psycholog, przy uczeniu się pomaga też znajomość mnemotechnik, polegających na kojarzeniu np. jedynka to żyrafa, trójka to bałwanek. Metoda ta przychodzi w sukurs osobom, dla których zmorą jest np. zapamiętywanie ważnych historycznych dat. – Przy skutecznym uczeniu się istotne jest także to, jak przetwarzamy wiedzę, umiejętność selekcjonowania informacji najważniejszych i tych mniej ważnych. Świetnym sposobem systematyzowania wiedzy jest np. tworzenie map myśli. Najważniejsze jest jednak to, żeby mieć świadomość celu, do którego się dąży. Myślenie o celu bardzo pomaga i w studiowaniu, i w codziennym życiu, ci, którzy mają jasno zakreślony cel są zdecydowanie szczęśliwsi – zapewnia Dominika Ochnik.
Beata Matuszek
Najnowsze komentarze