Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Trudniej się ubezpieczyć

25.05.2010 00:00 woj
Zapominalscy, którzy na ostatnią chwilę chcieli ubezpieczyć swój dobytek, napotkali przeszkody.
Z informacji, które otrzymaliśmy od największych ubezpieczycieli w kraju, wynika, że tak samo jak ludzie zagrożeni, tak i oni zaczęli szybko działać. Ubezpieczenie domu czy upraw w sytuacji gdy ryzyko zagrożenia jest wysokie, stało się niemożliwe.
 
Warta
 
Od 18 maja w firmie zarządzono dyrektywę, która mówi o klauzuli wyłączenia z polisy ewentualności zalania czy powodzi mienia. Na terenach gdzie istnieje alarm przeciwpowodziowy, agenci nie mają możliwości ubezpieczenia nieruchomości i upraw od tych okoliczności. 
 
W powszedni, suchy dzień ubezpieczenie nieruchomości leżącej na terenach zagrożonych klęskami żywiołowymi, może kosztować więcej. Ubezpieczyciel podpisując taką umowę podejmuje większe ryzyko. Agent w tym przypadku poddaje teren lustracji. Czasem musi udać się na rekonesans, aby lepiej ocenić sytuację. W każdym razie, będzie sprawdzać co, gdzie i jak.
 
Warta nie oferuje specjalnych ubezpieczeń od klęsk żywiołowych. Przy dobrych wiatrach sporządzenie i podpisanie umowy może trwać 1 dzień i obowiązywać od daty jej zawarcia.
 
PZU
 
Niemożliwe jest ubezpieczenie nieruchomości na terenach miast objętych zagrożeniem przeciwpowodziowym w PZU. 
 
Przy pierwszym ubezpieczeniu, agent zawsze udaje się na oględziny obiektu. Przy uprawach tą procedurę często powtarza co roku. PZU nie oferuje dodatkowych opcji polis na wypadki klęsk żywiołowych. Ogólne warunki ubezpieczenia obejmują katalog ryzyk, które są jednocześnie jasno sprecyzowane.
 
Przy ubezpieczaniu domu, po podpisaniu umowy zaczyna ona obowiązywać od następnego dnia. W przypadku gospodarstwa czy upraw rolnych obowiązuje okres karencji (nawet 30 dni), podczas którego nie można liczyć na pełną asekurację. Nie przewidziano również różnic w wysokościach składek dla domów położonych na terenach o podwyższonym zagrożeniu.
 
Poszkodowanym, którym dobytek zniszczyła woda, zaleca się udokumentowanie fotograficzne strat. Zniszczone rzeczy ruchome należy złożyć w jedno miejsce. Te czynności pomogą w oszacowaniu strat i umożliwią wstępne prace na zalanym terenie.
 
Powyższe informacje zdobyliśmy nieoficjalnie. Po dokładne warunki ubezpieczenia należy się udać do agenta.
 
(woj)
  • Numer: 21 (185)
  • Data wydania: 25.05.10