Oddaj stare okulary
Urzędnicy włączyli się w akcję OneSight.
Od marca w Biurze Obsługi Petenta UG trwa zbiórka używanych okularów.
Lyski. Urząd otrzymał specjalny pojemnik na okulary 26 marca i od tego czasu udało się uzbierać już 25 par okularów korekcyjnych. – O akcji dowiedziałam się oglądając poranny program telewizyjny, w którym dziennikarz wraz ze specjalistą przedstawiali idee i założenia akcji zbiórki okularów OneSight. Zainteresował mnie ten temat i postanowiłam trafić do organizatora zbiórki. Okazało się to dość trudnym wyzwaniem, ponieważ akcja ma zasięg międzynarodowy, a w Polsce tematem tym zajmuje się niewiele salonów optycznych. Z początku byłam nieco rozczarowana, ponieważ okazało się, że akcja jest kierowana tylko dla salonów. Można by uzyskać dużo większy efekt, gdyby mógł się w to włączyć każdy – tłumaczy Katarzyna Czogała, kierownik Referatu Rozwoju UG Lyski.
Trudne początki
– Z pozyskanych informacji wynika, że w naszym województwie zajmuje się tym jeden salon: Studio Optyczne 44 z Katowic. W związku z czym weszliśmy z nim w kontakt i to oni przysłali nam specjalne pudełko na te okulary wraz z foliowymi etui, aby szkła się nie rysowały oraz zobowiązali się od nas odbierać okulary. Chcemy wejść również w kontakt z placówkami oświatowymi na terenie naszej gminy, bo wiadomo, że poprzez dzieci i młodzież można dotrzeć praktycznie do każdego domu. Wzrok zmienia się, co każdy może zauważyć i stare okulary stają się nieprzydatne, więc zamiast niejednokrotnie wyrzucać je do kosza na śmieci, można pomóc innym przekazując okulary w ramach prowadzonej akcji. W związku z faktem, że akcja dopiero co się rozpoczęła mam nadzieję, że w trakcie jej trwania zwiększy ona swój zakres i zasięg działania – dodaje Katarzyna Czogała.
Dla kogo te okulary?
Fundacja OneSight organizuje podobne zbiórki na całym świecie. Okulary są przesyłane do centrum recyklingu we Włoszech, gdzie są dokładnie czyszczone, mierzone oraz badane pod względem stopnia korekcji. Następnie są organizowane misje, podczas których okulary są dysponowane na najbiedniejsze kraje. Mieszkańcy nie mają tam często dostępu do podstawowych badań, nie wspominając już o możliwości zakupu okularów. Specjalni wolontariusze badają ich i dopasowują soczewki odpowiednio do wady wzroku – Do tej pory prowadziliśmy takie akcje w innych krajach. Od marca Polska bierze w akcji czynny udział, wspólnie z firmą, która produkuje soczewki. 60 salonów optycznych w całej Polsce zostało zaopatrzonych w te specjalne pudełka, w których każdy może zdeponować swoje okulary – mówi Tomasz Dudek, koordynator projektu fundacji OneSight w Polsce.
(ska)
Najnowsze komentarze