Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Karta, która uratuje życie

27.04.2010 00:00 luk
Ratownicy apelują do uczniów i mieszkańców.
37 tys. kart I–C–E trafi do rybnickich szkół. Karty mogą uratować życie ofiarom wypadków.
 
Statystyki policyjne są porażające. W 2006 r. liczba ofiar wypadków samochodowych wyniosła o 40% więcej niż liczba ofiar zabójstw. W roku 2008 już 194 %.
 
– Gdy przyjeżdżamy na miejsce, nie ma chwili do stracenia. Karta I–C–E w takich przypadkach może uratować życie – mówi Łukasz Gaszka, ratownik medyczny z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Skrót I–C–E pochodzi od angielskich słów: In Case of Emergency – w razie wypadku i jest międzynarodowym skrótem informującym medyczne służby interweniujące na miejscu wypadku, kogo należy zawiadomić, aby uzyskać ważne informacje o grupie krwi, przyjmowanych lekach czy ewentualnych chorobach osoby rannej w wypadku.
 
37 tys. takich kart trafi do rybnickich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. – Chcemy przede wszystkim, by karty trafiły do osób, które lada moment opuszczą mury szkoły, czyli maturzystów. Chcemy też, aby jeszcze przed zbliżającymi się wakacjami każdy uczeń tych szkół posiadał Kartę I–C–E – w razie wypadku – mówi poseł Marek Krząkała, którego biuro zajmie się dystrybucją kart. Na kartę mogą liczyć też pozostali mieszkańcy miasta. – Każdy może przyjść do naszego biura, by otrzymać kartę – dodaje poseł.
 
Ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych jest znacznie więcej niż w innych zdarzeniach, taki obraz przedstawiają statystyki policyjne. – Karta to nie tylko podstawowe dane o grupie krwi, ale też numery kontaktowe do najbliższych. Dzięki takiej karcie możemy natychmiast powiadomić o wypadku rodzinę – tłumaczy nadkom. Aleksandra Nowara, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.
 
– My, ratownicy, jeszcze nigdy nie spotkaliśmy się, by ktoś miał przy sobie taką kartę. Również w telefonie komórkowym nie znaleźliśmy takiego skrótu – przyznaje ratownik. Hasło I–C–E można również wpisać w telefonie komórkowym przy numerach telefonów naszych najbliższych. Ratownicy i policja wiedzą wtedy, że te osoby należy powiadomić.
 
(luk)
  • Numer: 17 (181)
  • Data wydania: 27.04.10