Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

W gminie brakuje dawców

20.04.2010 00:00 ska
Autobus dla dawców krwi zawitał do Gaszowic.
W ostatni poniedziałek pod Ośrodkiem Kultury i Sportu i „Zameczkiem” można było podzielić się darem życia. Niestety, frekwencja okazała się bardzo niska.
 
Specjalny autobus przystosowany do pobierania krwi co jakiś czas pojawia się w różnych miejscach powiatu rybnickiego. Niestety, odzew mieszkańców nie jest zbyt duży, choć akcja ogłaszana jest zawsze na plakatach oraz w kościołach. Tym razem w Gaszowicach pojawiło się 5 dawców, a w Czernicy tylko 2. W sumie zebrano 3,150 l krwi. – Trzeba pamiętać, że honorowe oddanie krwi to całkiem inna sytuacja niż oddanie krwi do badań. Kiedy oddajemy krew do badań ubywa nam tylko 20 dm3, a w naszym autobusie honorowo trzeba oddać niecałe pół litra. Przed donacją (oddaniem krwi) trzeba zawsze zjeść lekki posiłek i wypić min. 4 szklanki napoju – odwrotnie niż w oddaniu krwi do badań, gdzie trzeba być na czczo – tłumaczy Aleksander Bereżański, lekarz kwalifikujący dawców.
 
Kilka zaleceń
 
Aby móc honorowo oddać krew, należy spełnić szereg niewygórowanych warunków. Przede wszystkim należy być zdrowym, bo nawet lekki katar dawcy może być powodem wystąpienia sepsy u biorcy. Dawcami nie mogą być również osoby z wadami serca, chorobą wieńcową lub padaczką, bo oddanie krwi byłoby zbyt wielkim obciążeniem ich organizmu. –  Osobną grupą są osoby skłonne do omdleń i zbyt szczupłe (poniżej 50 kg). Po to przed każdą donacją robimy badanie, aby uniknąć zasłabnięcia potencjalnego dawcy. Na oddanie krwi nie należy przychodzić w ciepłych ubraniach i w butach na szpilkach. Ważne dla nas jest również bezpieczeństwo dawcy, więc wszystkie  narzędzia używane przez nas są jednorazowego użytku – dodaje Aleksander Bereżański.
 
Nie całkiem za darmo
 
Warto wspomnieć o prezentach, które czekają na honorowych dawców. Oprócz 8 czekolad i plakietki z logo honorowych dawców krwi, dzień w którym oddamy krew jest dla nas wolny od pracy. Ustawa gwarantuje wtedy jeden dzień płatnego urlopu. W naszym regionie szczególnie korzystają z tego przywileju górnicy. Dodatkowo zasłużony dawca może otrzymać tytuły i odznaczenia honorowe od ministra zdrowia. Na akcji w gminie Gaszowice pojawili się również weterani krwiodawstwa, jak pan Jan Kowolik z sąsiedniej Pstrążnej, który oddał już ponad 30 litrów krwi.
 
Podziel się darem życia
 
– Cały czas liczymy na większy odzew społeczeństwa, związany z większą edukacją na temat krwiodawstwa. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że kiedyś sami możemy krwi potrzebować, więc warto podzielić się swoim darem – mówi pielęgniarka Zofia Kubica. Mieszkańcy gminy Gaszowice następną możliwość wykazania się honorem będą mieli za około 2 miesiące, bo z taką częstotliwością powtarzana jest akcja. Więcej informacji można uzyskać wpisując w wyszukiwarce internetowej „krwiodawstwo Racibórz”.
 
Dom Kultury w Niewiadomiu  wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa  i Krwiolecznictwa w Raciborzu organizują akcję honorowego oddawania krwi  pod hasłem „Krew daje życie” – 26 kwietnia (poniedziałek) od  godziny 11.00 do 17.00. Autobus do poboru krwi ustawiony będzie przed Domem Kultury w Niewiadomiu – od strony ulicy Sportowej. Osoby chętne do  oddania krwi powinny posiadać dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, potwierdzający pełnoletniość. Każdy dawca otrzyma 8 czekolad, sok, rogalik czekoladowy, gadżet „krewniaków”, legitymację honorowego dawcy krwi. Akcja odbywa się w ramach XVII Rybnickich Dni Promocji Zdrowia.
 
Szymon Kamczyk
  • Numer: 16 (180)
  • Data wydania: 20.04.10