Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Komendant się cieszy – prezydent dał 40 tysięcy

20.04.2010 00:00 luk
Na ulicach miasta zwiększy się liczba patroli policyjnych.
Dodatkowe patrole policjantów pojawią się w wybranych dzielnicach miasta. – Pieniędzy powinno wystarczyć na około pół roku – mówi Krzysztof Sowula, komendant Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, który w zeszłym tygodniu oficjalnie dostał na poprawę bezpieczeństwa 40 tys. od prezydenta Adama Fudalego.
 
W ubiegłym tygodniu prezydent Adam Fudali podpisał oficjalne porozumienie w sprawie programu „Bezpieczna Dzielnica”. Dzięki dodatkowym 40 tys. na ulicach miasta pojawi się więcej pieszych patroli. – Wiemy jaki jest stan bezpieczeństwa w mieście. W porównaniu z podobnymi miastami, jesteśmy jednym z bezpieczniejszych miast. Zdaję sobie również sprawę, że nie są to jakieś gigantyczne środki – wyjaśnia prezydent Adam Fudali, który wraz  Krzysztofem Sowulą, komendantem Komendy Miejskiej Policji w Rybniku podpisali 12 kwietnia porozumienie.
 
– Odczucie bezpieczeństwa może różnić się od tego, które wynika ze statystyk. Ze względu na ilość popełnianych przestępstw, wybraliśmy dokładnie takie, a nie inne dzielnice – wyjaśnia komendant Sowula. Bezpieczeństwo ma zwiększyć się w Niedobczycach, Niewiadomiu, Chwałowicach, Boguszowicach – Osiedlu oraz dzielnicy Maroko – Nowiny.
 
Będą boiska
 
Jak przyznał komendant, policyjne stytystyki wynikają z zaludnienia dzielnic. – Tam gdzie zaludnienie jest największe, tam właśnie jest największe zagrożenie przestępczością – stwierdza inspektor Sowula.
 
 – To jest też uzupełnienie monitoringu. Chcemy, żeby miasto było bezpieczniejsze i to oznacza przede wszystkim stworzenie młodym ludziom możliwości alternatywnego spędzania czasu. Można spojrzeć na budżet miasta na ten rok. Będziemy budować siedem boisk  – podkreśla prezydent Fudali.
 
Było więcej
 
W roku ubiegłym kwota, jaką przeznaczono na dodatkowe patrole wyniosła w sumie 50 tys. zł.  Z tych środków policjanci zorganizowali ponad 300 patroli. Wykorzystanie tej kwoty konsultowane było z przedstawicielami Rady Miasta oraz rad dzielnic.
 
Czas od uzyskania zgłoszenia do dotarcia na miejsce patrolu na terenach miejskich wyniósł w roku ubiegłym 14 min i 50 sek, zaś na terenach wiejskich było to 17 min i 14 sek. Warto dodać, że według danych KMP Rybnik, w roku ubiegłum nie udało się zwiększyć liczby ujawnionych wykroczeń szczególnie uciążliwych społecznie, co więcej, zanotowano nieznaczny spadek tego typu wykroczeń o 3%.
 
(luk)
  • Numer: 16 (180)
  • Data wydania: 20.04.10