Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Rybnik w walce przeciw białaczce

23.03.2010 00:00 bea
W kampusie odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku.

– Tego uczucia nie da się opisać. To po prostu fantastyczne móc uratować komuś życie – mówiła w Rybniku Renata Rafała, która została dawcą szpiku i zachęcała rybniczan, by przyłączyli się do walki z białaczką.

Już 25 marca w budynku Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Rudzkiej odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. Podczas podobnej akcji w Kielcach zgłosiła się Renata Rafała. Po dwóch miesiącach okazało się, że może pomóc chorej osobie. – Spanikowałam i chciałam się nawet wycofać, bo wyobraziłam sobie wielką igłę wbijaną w mój kręgosłup, co okazało się nieprawdą.  Zmieniłam zdanie i pomogłam dziewiętnastolatkowi ze Stanów Zjednoczonych.  Chłopak żyje, ja też miewam się dobrze – opowiadała dawczyni szpiku.

– W Polsce sytuacja jest dramatyczna. Co półtorej godziny ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, ale co drugi chory nie znajduje dawcy szpiku i tym samym nie dostaje szansy na walkę z chorobą – mówiła Kinga Dubicka, dyrektor Fundacji DKMS Polska, która tworzy w naszym kraju bazę dawców szpiku kostnego.  Stąd Rybnik jest kolejnym z miast, w których organizuje się akcje promujące i pozyskujące dawców. 

Aby zostać potencjalnym dawcą wystarczy zgłosić taką chęć i oddać 4 ml krwi potrzebnej do określenia antygenów cech zgodności tkankowej. Mogą to uczynić osoby w wieku od 18 do 55 lat, ważące co najmniej 50 kg. Gdy okaże się, że posiadamy takie same cechy zgodności tkankowej jak chory, możemy zostać dawcami. Wcześniej jednak musimy przejść bardzo szczegółowe badania. Jeżeli nie ma przeciwwskazań natury zdrowotnej, możemy oddać szpik. Stosowane są dwa sposoby jego pobrania. U większości dawców komórki macierzyste pobiera się z krwi obwodowej,  rzadziej  – z talerza kości biodrowej. W tym pierwszy przypadku dawca przez kilka dni przyjmuje substancję, która pobudza produkcję komórek macierzystych. Sam zabieg ich pobrania trwa około 3–4 godziny. Natomiast w drugim z przypadków, dawca trafia na 2–3 dni do szpitala. Zabieg odbywa się pod narkozą. Szpik jest pobierany z talerza kości biodrowej – nie jest to rdzeń kręgowy. O wyborze metody pozyskania szpiku decyduje lekarz.

Osoby, które są gotowe pomóc innym i zrejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku, powinny odwiedzić kampus 25 marca w godzinach od 11.00 do 18.00.

Beata Mońka

  • Numer: 12 (176)
  • Data wydania: 23.03.10