Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Edukacja regionalna trwa całe życie

16.03.2010 00:00 bea
„Mały Ślązoczek” to program zajęć dodatkowych z zakresu edukacji regionalnej, w jakich uczestniczą drugoklasiści w Szkole Podstawowej nr 12 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Program ten wzbogaca codzienną praktykę szkolną o elementy wiedzy z geografii, historii, przyrody, literatury, kultury Górnego Śląska.
 
– Regionalizm odgrywa bardzo ważną rolę w edukacji młodego człowieka. Poprzez zajęcia z edukacji regionalnej można ocalić od zapomnienia tradycje, zwyczaje i obyczaje, stroje obowiązujące w danym regionie a przede wszystkim gwarę – podkreśla Teresa Zielonka, która społecznie prowadzi zajęcia dodatkowe z zakresu edukacji regionalnej. W ramach tego przedsięwzięcia w marcu nawiązano współpracę z zespołem regionalnym „Przygoda”, który odwiedził SP 12, by pośpiewać śląskie piosenki oraz zatańczyć regionalne tańce.  Uczestnicy spotkania zwiedzili też szkolną Izbę Pamięci Regionalnej, w której zgromadzono m.in: stare kuchenne meble, monety, naczynia, żelazka z „duszą”, narzędzia rolnicze i  akcesoria górnicze.  Dodatkową atrakcją był kiermasz potraw śląskich.  Nie zabrakło: żurku śląskiego, wodzionki, kołocza z makiem i serem oraz  chleba ze smalcem. Wszystkie potrawy  bezinteresownie przygotowali rodzice uczniów klasy  drugiej. – Rodzice i uczniowie są usatysfakcjonowani tym, że pielęgnowana jest tradycja naszego regionu począwszy od najmłodszych dzieci, angażując w to całą społeczność lokalną. Silny związek człowieka z dziedzictwem regionalnym, otwiera go na dziedzictwo narodowe – podsumowuje Zielonka.
 
I podkreśla, że edukacja regionalna trwa przez całe życie. Jest procesem stałego odkrywania regionu, w którym się żyje. – Dzieci uczą się miłości do kraju poprzez miłość do swej własnej „Małej Ojczyzny”, szacunku do osób starszych i do historii, bo bez nich nie może istnieć żaden naród – podkreśla nauczycielka. opr.
 
(bea)
  • Numer: 11 (175)
  • Data wydania: 16.03.10