imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

Sześć medali judoków

02.03.2010 00:00 mon
Judowcy Polonii Rybnik walczyli w Czechach.
W połowie lutego w Hranicach w Czechach zostały rozegrane zawody w judo.    Na turniej przyjechali zawodnicy ze Słowacji, Ukrainy, Austrii, Polski  oraz cała czołówka zawodników czeskich.  Wśród zawodników było wielu medalistów Mistrzostw Polski z zeszłego roku. Pierwszy dzień zawodów był zaliczany do otwartego Pucharu Czech, który wg organizatora jest jednym z czterech zawodów, gdzie zawodnicy czescy zdobywają punkty do ogólnokrajowego rankingu.

Do pierwszej walki turnieju stanął Paweł Puk w kategorii wagowej do 73 kg przegrywając pierwszą walkę i niestety musiał się pożegnać z turniejem. Za nim do walki stanął Adrian Wala (kategoria wagowa 55 kg),  a naprzeciw niego – jego odwieczny rywal z Bytomia Paweł Borowicz. Powtórzył się finał Mistrzostw Śląska ze stycznia tego roku, gdy obaj doszli do finału. Tak jak w Mistrzostwach Śląska tak i w Hranicach zwyciężył Adrian Wala. Ostatecznie Adrian stoczył jeszcze cztery walki, wygrywając wszystkie i zajmując tym samym pierwsze miejsce. Równocześnie walki rozpoczął w kategorii do 66 kg jego kolega – Szymon Bury, który pierwsze trzy walki wygrał przegrywając walkę o wejście do finału, jednak zrewanżował się wygraną walką o trzecie miejsce. Następnie do rywalizacji przystąpiła Ania Porwoł w kategorii +70 kg. W grupie miała trzy zawodniczki, z którymi Ania nie miała żadnych problemów, wygrywając wszystkie i zajmując tak jak Adrian pierwsze miejsce. Jej koleżanka Ania Borowska w kategorii wagowej do 52 kg przegrała tak jak Szymon walkę o wejście do finału i tak jak on wygrała walkę o trzecie miejsce. Następnie do walki stanął Przemek Frysztacki, który zmienił kategorię wagową z 46 kg na 50 kg. Jak na pierwszy występ w wyższej kategorii walczył bardzo dobrze przegrywając tylko jedno starcie, zdobywając również trzecie miejsce. Na koniec do walki stanął nasz najcięższy junior Przemek Smołka, który pierwszą walkę przegrał a następnie trzy wygrał by wstecznie zająć trzecie miejsce. Na siedmiu zawodników sześciu zdobyło medale co świadczy o ich dobrym przygotowaniu do zawodów. Przypomnijmy, że Adrian Wala, Ania Borowska, Szymon Bury i Przemek Frysztacki są uczniami klasy sportowej Gimnazjum nr 1 w Rybniku.  Z powodu kontuzji nie wystąpiła w zawodach Nicole Kukuczka – brązowa medalistka Polski 2009 roku.

W drugim dniu do walki stanęły dzieci, młodzicy i młodziczki. Zawody były bardzo mocno obsadzone bo w niektórych wagach było po 40 zawodników. Najlepiej spisali się: Dominika Wąsiewicz – II miejsce, Julka Kowalczyk – II miejsce, Bartek Bury – II miejsce, Bartek Szulik – II miejsce, Daniel Kejza – III miejsce, Paweł Borowski – V miejsce i najmłodszy z nich Łukasz Wala brat Adriana.