Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Podatki do miasta, opłata dla mieszkańców

23.02.2010 00:00 luk
Od 1 marca podatki i opłaty należne miastu można będzie wpłacać za pomocą karty płatniczej.
Podatki i opłaty dla miasta będziemy mogli wpłacać za pomocą karty płatniczej. Tak postanowili radni. Część kosztów transakcji pokryje miasto, podatnicy jednak zapłacą prowizję.
 
Radni uchwałę podjęli dopiero 10 lutego, choć taki pomysł istniał już od kilku lat, ponieważ z początkiem stycznia umożliwiła takie rozwiązanie nowelizacja ustawy. W ten sposób mieszkańcy będą mogli dokonywać wpłat za podatki i opłaty należne budżetowi miasta za pomocą karty płatniczej. Nowe, dodatkowe rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 marca. Koszty związane z dzierżawą terminali pokryje miasto, jednak prowizję od dokonanych transakcji zapłaci sam podatnik.
 
To właśnie fakt, że podatnik pokryje część opłat za płacenie kartą, nie spodobał się radnym Platformy Obywatelskiej. – Bardzo się cieszymy, że w końcu uchwała została sfinalizowana. Zrobiłem sobie jednak takie małe rozeznanie. W miastach, które sprawdziłem, nigdzie mieszkańcy nie płacą za prowizję. Tak jest i w Krakowie i Częstochowie – sugerował Piotr Kuczera, szef opozycyjnego klubu PO.
 
– Temat jest szeroko przemyślany. Chciałbym też powiedzieć, że według naszego rozeznania jest małe zainteresowanie taką formą płatności. Tak czy inaczej chcielibyśmy również zachęcić mieszkańców do płacenia przez Internet, wtedy odbywa się to zupełnie za darmo. Poza tym książki nie musi pan kupić, a podatek trzeba zapłacić – przekonywał Adam Fudali. – Człowiek płacący kartą, zazwyczaj nie płaci za usługę. W innych miastach zastosowano takie rozwiązanie. Wydaje mi się, że uchwała była wprowadzana po prostu pośpiesznie – odpowiadał radny PO Bronisław Drabiniok.
 
(luk)
  • Numer: 8 (172)
  • Data wydania: 23.02.10