Niedziela, 29 września 2024

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Powstaną przydomowe oczyszczalnie

16.02.2010 00:00 mon
Gmina Gaszowice dba o ekologię.
W 25 gospodarstwach z terenu gminy Gaszowice powstaną przydomowe oczyszczalnie. Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie gminy.  Wysokość dofinansowania wyniesie 50% kosztów, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych.
 
Gaszowice skorzystały z programu budowy kanalizacji, prowadzonego w Rybniku. Wcześniej gmina zawarła umowę z Lyskami. Dzięki temu ponad połowa gminy jest skanalizowana. Niestety, nie wszystkie domostwa mogły być ze względów technicznych podłączone do kanalizacji. Z myślą o nich ruszył „Program budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Gaszowice”.  – Przeprowadziliśmy ankiety, zbieraliśmy deklaracje i mamy 25 zgłoszeń na ten rok, a w kolejnych dwóch latach po 17 –  mówi Karina Stępień, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Gaszowice. Budowa oczyszczalni to niemały wydatek, ale ci, którzy się zdecydowali otrzymają wsparcie, nawet 5 tysięcy złotych. Gmina złożyła wnioski do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  – Oczywiście koszt budowy oczyszczalni jest uzależniony od wielu czynników.
 
Każdy z mieszkańców musi zamówić projekt i sprawdzić jaki rodzaj oczyszczalni na jego terenie będzie najkorzystniejszy, czy to będzie oczyszczania biologiczna, mechaniczna, z jakim odpływem. U każdego to indywidualna sytuacja – podkreśla Stępień. Program dopuszcza budowę jednej oczyszczalni dla kilku budynków.  Oczyszczalnie muszą być gotowe do 30 października. Być może w podjęciu decyzji o tym jakie zastosować rozwiązanie lub którego producenta wybrać pomoże  wystawa „Eko Gaszowice”, która będzie organizowana 24 i 25 kwietnia w ośrodku kultury. Wśród tych, którzy skorzystają z programu są mieszkańcy Czernicy, Łukowa, Szczerbic, jak i Gaszowic. Oczyszczalnie będą musiały funkcjonować, co podlega kontroli, przez najbliższych10 lat.  Na dofinansowanie w wysokości do 5 tysięcy złotych mogą też liczyć mieszkańcy, którzy zdecydują się wymienić niskosprawne i nieekologiczne piece lub montaż instalacji solarnych. Mowa o drugim z programów, którego regulamin przyjęła rada gminy. Dotyczy on likwidacji niskiej emisji. – Program zakłada wymianę 43 kotłów i montaż 25 instalacji solarnych. Właśnie czekamy na potwierdzenia ze strony mieszkańców, którzy wcześniej zadeklarowali, że skorzystają z programu – wyjaśnia Stępień.
 
(mon)
  • Numer: 7 (171)
  • Data wydania: 16.02.10