Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Dzimierz w Ameryce

26.01.2010 00:00 luk
W Lyskach zaprezentowano widokówki z  okolicy.
Najciekawsze miejsca z Dzimierza, Nowej Wsi, Bogunic, Żytnej, Zwonowic, Adamowic czy Suminy być może trafią nawet do Stanów Zjednoczonych i Niemiec.  A wszystko za sprawą widokówek.
 
„Ocalić od zapomnienia” to projekt realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lyskach dzięki wsparciu finansowemu Akademii Filantropii w Polsce i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, przeznaczonemu na program „Działaj Lokalnie VI”. Nad jego wcieleniem w życie czuwa  Fundusz Ramża. – Naszym celem było odnaleźć, uchwycić i zatrzymać w kadrze ciekawe miejsca i obiekty w tych miejscowościach naszej gminy, które nie znalazły się wcześniej na widokówkach –  tłumaczy Aurelia Oklesińska, dyrektor  Gminnej Biblioteki Publicznej w Lyskach. W zeszłym roku placówka wydała swoim nakładem widokówki m.in. z Lysek i Pstrążnej. Zależało im jednak, żeby każda miejscowość z gminy była uwieczniona. Szansą na spełnienie tych zamierzeń stał się program „Działał Lokalnie”.   – Pomysłów szukaliśmy u mieszkańców, uczniów. Sama pochodzę z Lysek, a dzięki projektowi  poznałam wiele nowych miejsc, o których istnieniu  nie wiedziałam  – mówi Monika Bywalec, pracownik biblioteki i autorka zdjęć. – Korzystaliśmy też z podpowiedzi starszych mieszkańców, którzy pamiętają o lokalizacji wielu ukrytych obiektów – dodaje Oklesińska. Powstało osiem wzorów widokówek, które wydano w nakładzie 4 tysięcy.  Będą one rozdawane bezpłatnie mieszkańcom. – Z tego co słyszałam to widokówki z poprzedniej naszej akcji mieszkańcy wysyłali do  swoich rodzin, mieszkających za granicą. Dotarły one do Niemiec czy Stanów Zjednoczonych. Przypuszczam, że teraz będzie podobnie – mówi dyrektor biblioteki. – Każda miejscowość ma swoje tradycje, chcemy o nich opowiadać, tak aby zostały ocalone, aby młode pokolenie pamiętało o swoich korzeniach. Mamy nadzieję, że pomysł uda nam się kontynuować – podsumowuje Bywalec. Spotkanie promujące projekt „Ocalić od zapomnienia” odbyło się w piątek w OSP Lyski. Wzięli w nim udział mieszkańcy gminy. 
 
(mon)
  • Numer: 4 (168)
  • Data wydania: 26.01.10